Zillia maden suyu, Korsika’daki şiddetli kuraklıktan iyi korunuyor

iken eksiklik su Yüzeyde endişe verici hale gelirken, yeraltı kaynağı iklimsel değişikliklere karşı duyarsız görünüyor. fabrikasında Ziliaa kuyu özellikleri günlük olarak analiz edilen 80 metre derinlikten 30 yıllık suyu toplar.

Bu yaz döneminde Zilia tesisi, gündüz ve genellikle gece olmak üzere tüm hızıyla çalışıyor.

AYRICA OKUYUN: Zilia’nın Suları, sanatının zirvesindeki küçük çiftlik

“Temmuz ve Ağustos aylarının her biri, bir kış ayında satılan su hacminin beş ila altı katını temsil ediyor.patron Françoise Ciavaldini’ye dikkat çekiyor, ancak Temmuz ayı için iyi rakamlar düştü. Her gün kaç litre sattığımızı size söyleyemem, sayı çok büyük. Hiç bu yılki kadar çok su satmadık. Kapasitemizin sonuna kadar çalışıyoruz ve tüm ekipler, elbette ARS tarafından belirlenen yıllık kotalara saygı duyarak seferber edildi. »

Fabrikanın kendi laboratuvarı vardır ve kaynağın kalitesini ve miktarını günlük olarak ölçer.  - Jean-Marie Colonna / Kristal Resimleri

Yüksek sıcaklık ile su talebi arasındaki korelasyon, özellikle yaz dönemi adadaki turizme denk düştüğü için müdür için aşikardır. Ancak diğer daha ince faktörler dikkate alınmalıdır. “Satışlarımızdaki artışın Kıta’dan su taşımanın zorluklarından kaynaklandığını da anlamalısınız.Françoise Ciavaldini’nin kitabı. Yaz aylarında yolcu taşımacılığına öncelik verilmektedir. Teknelerde ne kadar çok araba olursa, o kadar az kamyon olabilir. Su da katma değeri düşük bir ürün olduğu için gıda sektörü profesyonelleri kamyonlarını yağ, şeker, kahve gibi katma değeri yüksek ürünlerle doldurmayı tercih edecekler. »

Cam veya plastik, kabarcıklı veya kabarcıksız, çeşitli formatlarda, yerin 80 metre altından çekilen su, mevcut kuraklık ile alay ediyor gibi görünüyor.  - Jean-Marie Colonna / Kristal Resimleri

Zilia su şirketi Sodez’in üretiminin yaklaşık %95’i Korsika pazarına yöneliktir.

Şirketin amiral gemisi ürünü olan altılı paket bir buçuk litrelik şişe, tek başına on milyondan fazla satılan şişeyi veya 15 milyon litreyi temsil ediyor. 33 cl, 50 cl ve bir litrelik diğer tüm formatlarda, cam ve plastikte, gazlı ve düz, aromalı ve hatta yaklaşık yirmi litrelik damacanalarda satışların eklendiği bir miktar.

Çok kararlı bir kaynak

Yüzeyde nehirler kurur, pınarlar kurur, köylerde sular akar, yer altı kaynakları sarsılmaz görünür.

AYRICA OKUYUN: Zilia, Montegrosso’nun eteklerinde su ve şarap

Yerin 80 metre altından çektiğimiz bu su, geçen seneki yağmurlardan, karlardan gelmiyor.diyor Françoise Ciavaldini. Aldığımız yere ulaşmak otuz yıldan fazla sürüyor; bu, mevcut kuraklıktan belirli bir bağımsızlığı garanti eder. Akış, sıcaklık ve kimyasal özellikler gibi tüm yıl boyunca aynıdır. 2015 yılında suyumuzun mineral olarak etiketlenmesi bu neredeyse mükemmel stabilite sayesindedir. Bu su faaliyetimizin kalbidir, onu korumak için her şeyi yaparız. Zilia’nın altından akan bu yeraltı akıntısı her yerde bulunmaz. Tesisi buraya yerleştirmeye karar vermeden önce beş yıllık ön hidrojeolojik çalışmalar yapıldı. »

Zilia'da susuzluktan çok cam, ahşap, karton ve enerji fiyatlarındaki artış endişe verici.  - Jean-Marie Colonna / Kristal Resimleri

Zilia fabrikasının kendi laboratuvarı var. Su, miktar, asitlik, sıcaklık, iletkenlik ve diğer teknik parametreleri ölçmek için izlenir ve analiz edilir. İstikrarlı olması gereken bu veriler uzun vadede saklanır ve faaliyeti yakından takip eden bölgesel sağlık kuruluşuna iletilir.

AYRICA OKUYUN: Zilia’da sular uyumaz

“Bir valilik kararnamesi, her yıl çekilecek su kotasını tanımlar.Sodez’in kalite müdürü Claude Cristelli’yi belirtir. ARS tarafından belirlenen bu işletme kotası, 2015 yılında maden suyu haline geldiğimizde değişti. Mevcut kaynağın tahminine göre hidrojeologlar tarafından tanımlanır. Karmaşık hesaplamalar, kaynağın yenilenmeyeceği bir sınır belirlemeyi mümkün kılar. Bu yıl ilk defa bu kotalara ulaşıyoruz. »

Kuraklık ve su kıtlığı bağlamında, yeraltı kaynaklarının mevcudiyeti eksik değildir.  - Jean-Marie Colonna / Kristal Resimleri

Zilia’dan çekilen su daha önce deniz seviyesinden yaklaşık 1000 metre yükseklikte Montegrossu’nun eteklerine sızmıştı.

Daha sonra, 30 ila 50 yıl sonra çekilmeden önce granit kayanın içinden yavaşça geçecekti. Sızma yeri ve memba çevresinde kentsel alanların ve çiftliklerin olmaması da kaynağın kalitesine ve istikrarına katkıda bulunur.

Zilia’da zorluklar hammaddeden kaynaklanmıyor. Öte yandan, ambalaj kartonu, paletler için ahşap, cam ve ayrıca enerji maliyetlerinin temini, marjları ve karlılığı azaltmaktadır.

“Neyse ki hala şişe suyu için plastik var”acı olmadan değil, Zilia sularının hamisi olduğu sonucuna varır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*