Wall Street, güçlü ABD istihdam rakamlarının ardından yönsüz sona eriyor – 08/05/2022, 23:02

Bir New York Menkul Kıymetler Borsası operatörü (GETTY IMAGES KUZEY AMERİKA/SPENCER PLATT)

Bir New York Menkul Kıymetler Borsası operatörü (GETTY IMAGES KUZEY AMERİKA/SPENCER PLATT)

New York Menkul Kıymetler Borsası Cuma günü, güçlü ve şaşırtıcı ABD istihdam rakamlarının ardından bölünmüş sona erdi, endeksler başlangıçta haberlere olumsuz tepki verdi, çünkü gelecekteki oran artışlarıyla eş anlamlı olabilir.

Dow Jones endeksi yeşilde 32.803,47 puanda (+%0,23) tamamladı, Nasdaq seansta %1,30 düştükten sonra %0,50 kayıpla 12.657,55 puana geriledi. S&P 500 %0,16 düşüşle 4,145,19 puana geriledi.

AFP Patrick O’Hare’e, Briefing.com’dan AFP Patrick O’Hare’e göre, piyasanın açılıştan kısa bir süre önce 528.000 istihdam yaratımının Temmuz ayı için beklenen 250.000’e karşılık çökmesi olan “ilk dürtüsel tepkisini rasyonalize ettiği” görülüyor.

Yatırımcılar nihayet “bu rakamların ekonominin merkez bankasının (Fed) parasal sıkılaştırmasına dayanabileceğini gösterdiğini” düşündüler.

“Diğer fikir, istihdam raporunun zaten geçmişteki bir faaliyet durumunu gösteren gecikmeli bir gösterge olduğu” ve özellikle önümüzdeki hafta enflasyon (TÜFE) olmak üzere “başka raporların izleyeceği”.

Gerçek şu ki, hisse senedi piyasası işe alımlardaki sıçramadan, işsizlik oranındaki 0,1 puanlık düşüşten %3,5’e ve hepsinden önemlisi saatlik kazançlardaki artıştan (yılda +%5,2) yatırımcıların merkez bankasının endişe duymasından korktuğu için pek memnun olmadı. enflasyonu körükleyen aşırı ısınan bir ekonomiyi sakinleştirmek için para politikasını daha da sıkılaştırabilir.

TD Securities’den Mazen Issa, “Bu veriler kesinlikle beklenenden daha güçlü. Fed’in Temmuz ayındaki son toplantısından sonra piyasa, yön değiştireceği ve faiz oranlarında daha az hareket edeceği fikrine kapıldı” dedi.

Ancak bu rakamlar bu versiyona ters düşüyor ve sınırlandırılması gerekecek bir ekonomiye çok daha fazla tanıklık ediyor” dedi.

– Faizlerdeki gerilimler –

Tahvil getirileri keskin bir şekilde yükseldi ve doları yükseltti.

On yıllık tahvil faizleri, önceki gün %2,68’e karşı 19:00 GMT’de %2,82’de kaldı ve 2 yıllık tahvil faizleri, son Fed toplantısı öncesinde, 20 Temmuz’dan bu yana en yüksek seviye olan %3,04’e karşı %3,24’e yükseldi.

Ancak seansın açılışından daha iyi, ancak on bir S&P sektöründen beşi, özellikle enerji (+%2,04) yeşilde sona erdi ve ham petrol fiyatları Cuma günü hafifçe yükseldi.

HBO’nun ana şirketi olan Amerikan medyası ve yayın devi Warner Bros Discovery, beklenenden daha düşük bir ciro kaydederek ve zarar vermekle suçlandı (%-16.53).

Tesla, hissedarlarının genel kurulu hissesinin yaklaşmakta olan üç katına bölünmesini onayladığı için %6.63 düşüşle 864.51 dolara düştü.

Elon Musk’ın sosyal ağı devralma planından geri adım atmasıyla birlikte Twitter ile başlayan hukuk savaşında da yeni gelişmeler yaşandı. Milyarder, Twitter’ı para kazanılabilir kullanıcılarının sayısı konusunda mahkemede “dolandırıcılık” yapmakla suçladı.

Twitter hisseleri %3,56 artışla 42,52$’a yükseldi.

Tarihinde ilk kez piyasaya bir sonraki büyük kredi lansmanından bir gün önce açıklayan Meta (Facebook), %2,03 kayıpla 167,11 dolar oldu.

Grup ayrıca sanal gerçeklik uzmanı olan Within’i satın alma projesinde geçici bir ara vermeye karar verdi, çünkü Amerikan rekabet kurumu FTC bu satın almayı iyi bir ışıkta görmüyor.

Uber’in sürücüsüz araç kiralama rakibi Lyft, yolcu sayısı pandemi öncesi seviyelere döndükten ve üç aylık karlar bildirdikten sonra %16.62 artışla 20.28 $’a yükseldi. tarihinin en iyisi.

Hafta boyunca, amiral gemisi Dow Jones hisse senedi endeksi neredeyse sabit kaldı (-%0,13), teknoloji ağırlıklı Nasdaq %2,15 yükseldi ve ABD pazarının en temsili endeksi olan S&P 500 %0,36 oranında değer kazandı.

Nasdaq

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*