Toy Story spin-off’u Pixar’ın en büyük başarısızlığıdır (ve hak etmiştir)

Şimdi vızıltı yıldırım Amerika Birleşik Devletleri’nde Disney+’a indi, resmi olarak söyleyebiliriz ki, Oyuncak Hikayesi Pixar’ın en büyük başarısızlığı ve Disney’in bunu araması.

Çalıştıktan sonra biçilmişİlerde pandeminin başlangıcında ve çıkışlarda Sarhoş, Luke ve kırmızı alarm doğrudan Disney+’da, vızıltı yıldırım Pixar’ı ve izleyicilerini sinemalara geri getirmekti., stüdyonun değerli oyuncak kutusundan türetilen yeni bir destan başlatmaya ek olarak. Angus MacLane’in yönettiği film, ilk 1995 taksitle büyüyen 30’lu yaşların nostaljisini çağırmak için her şeyi yaptı ve Space Ranger’ı yeni bir nesille tanıştırdı (bilmeyen Buzz Lightyear’ın Maceraları).

Ancak şirket, projeyi fazla abarttı. kozmik çarpışma, franchise’ın geleceğini tehlikeye atıyor lambalı stüdyonunki kadar.

KAHRAMANLARDAN SIFIRA

Kendi başlarına, destanın dört bölümü Oyuncak Hikayesi yaklaşık üç milyar dolar hasılat elde etti. 2010 ve 2019’da vizyona giren son iki film, küresel gişede bir milyarı aştı ve Pixar’ın şimdiye kadarki en büyük hitleri arasında yer aldı. Dory’yi Bulmak ve arkasında İnanılmaz 2. Her ne kadar iddialı bir gişe rekorları kıran bir film olarak düşünülse ve 200 milyon pazarlama dışı bütçeyle stüdyonun en pahalı filmlerinden biri olmasına rağmen, üzerinde spin-off vızıltı yıldırım büyüklerinden ışık yılı uzakta.

Buzz Işıkyılı: Fotoğraf“Yıldız Komutanlığı’ndaki seyir defteri saçmalık”

Film sadece yetersiz toplamını aldı Dünya çapında gişede 214 milyon dolar ve bu nedenle başa baş noktasına ulaşmadı. Enflasyon hariç, ilk taksitten 180 milyon dolar daha az, öncekinden yaklaşık 283 milyon dolar daha az kazandı. Oyuncak Hikayesi 2 ve yaklaşık 785 milyon daha az Oyuncak Hikayesi 3 ve Oyuncak Hikayesi 4. Pixar yapımlarının geri kalanıyla karşılaştırma da pek görkemli değil. Şimdiye kadar çirkin ördek yavrusu Arlo’nun Yolculuğu bugün dünya çapındaki 332 milyon dolarlık geliriyle neredeyse işini bitirebilirdi.

Daha küresel, büyük ekranda piyasaya sürülen her Pixar çok daha iyisini yaptıdaha az popüler olanlar bile Arabalar 2 (559 milyon), İsyancı (538 milyon), Canavarlar Akademisi (743 milyon) veya 1001 Pati (363 milyon). Durumunda, halindeİlerde – sinemalarda piyasaya sürülen sondan bir önceki Pixar – daha özel ve karşılaştırması zor. 2020 filmi küresel gişede sadece 141 milyon dolar kazandı, ancak tiyatro kariyeri pandeminin başlamasıyla torpido edildi.

Buzz Işıkyılı: FotoğrafÇift kilitlenme

Film, büyük ekranda lansmanından bir aydan kısa bir süre sonra nihayet Disney + ‘ya varmak için, evde yayınlanmasından sadece iki hafta sonra acilen VOD operasyonuna geri dönmek zorunda kaldı. vızıltı yıldırımİyileşmeden ve çok daha elverişli bir bağlamdan faydalanması gereken, bu nedenle iyi Pixar’ın bugüne kadarki en büyük iş başarısızlığı.

Pixar’ın ötesinde, vızıltı yıldırım daha az kârlıydı Kötu adamlar Dreamworks (80 milyon bütçe için 245 milyon), encanto yine de finansal bir hayal kırıklığı olan Disney’in (150 milyon bütçe için 256 milyon) veya sonik 2 (110 milyon bütçe için 401 milyon). Gibi daha az popüler anime serilerinin devamı bile Hepsi 2. aşamada (407 milyon) veya canavarlar gibi 2 (430 milyon) en yeni Pixar topunu izleyebilir.

Buzz Işıkyılı: Fotoğrafgurur duyulacak bir şey yok

YANLIŞ ZAMANDA YANLIŞ YERDE

Başarısızlık, açılış haftası itibariyle 50 milyon dolara yani tahminlerden 20 ila 30 milyon daha azına açıklandı. Başlangıç ​​en düşük veya felaket değilse bile, çoğu Pixar devam filminin ulusal lansmanından daha az: Oyuncak Hikayesi 2 (Şükran Günü hafta sonu boyunca 57 milyon ve 81 milyon), Oyuncak Hikayesi 3 (110 milyon), Arabalar 2 (66 milyon), Canavarlar Akademisi (82 milyon), OnlaraDory dalgası (182 milyon), İnanılmaz 2 (182 milyon) veya Oyuncak Hikayesi 4 (120 milyon).

Yurtiçi gişe gelince, vızıltı yıldırım daha da büyük bir katliamdır. Film sadece Kuzey Amerika’da 117 milyon aldı123 milyona karşı Arlo’nun Yolculuğuiçin 191 milyon Arabalar 2152 milyon için arabalar 3162 milyon için 1001 bacak veya 223 milyon için Oyuncak Hikayesi (sadece en zayıfı adlandırmak için). Kataloğun geri kalanı üzerinde durmaya gerek yok, bir çakıl taşını bir dağla karşılaştırmak gibi olur.

Buzz Işıkyılı: FotoğrafBuzz Lightyear ve Pixar’ın Geri Kalanı

Her zamankinden daha zor satılan bir proje olmasının yanı sıra – Andy’nin Toy Story’den önce gördüğü filmde olduğu gibi faturalandırılan bir meta ve oldukça referanslı bir yan ürün -, film ayrıca diğer gişe rekorları kıran filmler tarafından devrildi. Jurassic World: Dünya Sonrası bir hafta önce sinemalara indi ve piyasaya sürüldüğü sırada 58 milyon doları aştı. vızıltı yıldırımsüre Top Gun: Maverick (ki zaten dördüncü haftasındaydı) 44 milyonun üzerinde hasılat elde etti.

diğer yarışmacı Disney hafife alındı Minyonlar 2: Bir Zamanlar Gru. Illumination devam filmi iki hafta sonra geldi. vızıltı yıldırım ve açılış hafta sonu için 107 milyon dolardan fazla kazandı ve Pixar’a sadece altı milyon kaldı. Sadece 15 gün içinde, spin-off Ben, çirkin ve kötü neredeyse tüm küresel operasyonunda Buzz’ınki kadar, evde 210 milyon doları aştı. Zafer ezici: sarı yaratıklar şu anda küresel gişede 717 milyon dolardan fazla hasılat elde ederken, Jurassic Dünya 3 milyarların kapısında ve bu En İyi Silah 2 kolayca geçti.

Minyonlar 2: Bir Zamanlar Gru: FotoğrafBunun tarafından yakalanmak hala bir utanç

Bu büyük rekabet, kısmen ABD’nin baş döndürücü düşüşünü açıklıyor. vızıltı yıldırım faaliyetinin ikinci haftasında katılımın yaklaşık %65’ini kaybeden (sadece %22.3’lük bir kayba karşı) En İyi Silah 2 ve %59.6 için Jurassic Dünya 3). Karşılaştırıldığında, Oyuncak Hikayesi 4 sadece %52.1’lik bir düşüş yaşadı, Dory’yi Bulmak %45.8 ve İnanılmaz 2 % 55.7 (ikincisi piyasaya sürüldüğünde hit olmuştu).

4,5 milyonluk kabulden uzak olsa bile Oyuncak Hikayesi 4 Fransa’da, vızıltı yıldırım Fransa’da nispeten iyi bir performans gösterdi (1,3 milyon kabul), ancak bu, tüm çatlakları doldurmaya yetmedi. uluslararası, Pixar, gişesini artırmak için Çin’e güvenemezdi. Çin pazarı tek başına 189 milyon dolardan fazla para getirdi. Hindistan cevizi51 milyon inanılmaz 2ve yaklaşık 30 milyon Canavarlar Akademisi ve Oyuncak Hikayesi 4. Bunlar bir Marvel için olduğu kadar büyük meblağlar değil, ancak böyle acınası bir aşamada tüm kayıplar önemli.

Buzz Işıkyılı: FotoğrafPixar’ın tehlike sinyali

SPRINKLER SULANIR

Pixar zaten bazı hayal kırıklıkları yaşadıysa, başarısızlığı vızıltı yıldırım bundan daha fazla yankı uyandıracak Arlo’nun Yolculuğu yeni bir büyük bütçeli franchise ve kesinlikle diğer spin-off’ları başlatacağı göz önüne alındığında Oyuncak Hikayesi. Son ve jenerik sonrası sahne, bu ilk bölümün alımlanmasıyla kaçınılmaz olarak tehlikeye atılan bir devam filmini açıkça ilan etti. Ancak Space Ranger yakın gelecekte daha fazla başarı bulabilir.

Disney+’a gelirken, vızıltı yıldırım meli onu faturada dışlayan halkı bul ve akış hizmetinin sayaçlarını paniğe sokabilir. Bu durumda, lisansın seyircilerinin ve hayranlarının hala orada olduğunun, ancak artık Disney’in sorumlu olduğu sinemalarda bulunmadığının bir başka kanıtı olacaktır. Sağlık krizinin zirvesinde, stüdyo, daha fazla içerik sunmak ve aboneleri geri getirmek için sinemalardan uzaklaşmayı varsayarak, platformunun geliştirilmesi üzerine bahse girdi.

Buzz Işıkyılı: FotoğrafSonsuzluğa ve ıstıraba

Sonrasında mulan, Raya ve son ejderha, Orman Gezisi ve zalim münhasıran veya kısmen Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Disney+’da Premium erişimde (dolayısıyla bir ek ödeme ile) piyasaya sürüldü, en son Pixar Sarhoş, Luke ve kırmızı alarm satıldı ve klasik VOD’da sunuldu, yani hiçbir ek ücret ödemeden. Öte yandan, filmlerin Disney+’a geçmesinden 30 veya 45 gün öncesine kadar gösterim süreleri azaltıldı. mutlaka, yeni tüketim alışkanlıkları hakim oldu ve Buzz bunun için para ödedi. Disney kendi tuzağına yakalanmış görünüyor, izleyiciler ve özellikle Amerikalı aileler, filmin platformda “ücretsiz” olarak yayınlanmasını beklemek için tiyatro deneyimini terk ediyor.

İkisinden biri vızıltı yıldırım popüler bir lisansa dayanan, kullanılan araçlara rağmen halkı tiyatrolara geri getiremedi, stüdyo oldukça bir sonraki orijinal filmi çıkarma konusunda temkinli, temelbüyük ekranda. Bu nedenle, krizin zirvesinde olduğu gibi, stüdyonun bir gün asalet mektuplarını veya olay karakterini yeniden kazanabileceği daha az olası görünse de, Pixar’ın geleceği hala belirsizdir. Ve işe yaramazdan sonra Doug’a hoş geldinizbu sonraki seri değil Arabalar ki bunun tersini kanıtlamalı.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*