Tierra del Fuego’nun anka kuşu Francisco Coloane, gösterişli bir başarı ile

Francisco Coloane 20 yıl önce, 5 Ağustos 2002’de öldü. Şili’nin güneybatısındaki Chiloé adasında doğan, çok yaşamlı yazar, denizci, harita tasarımcısı, koyun çobanı, Latin Amerika’nın en etkili edebi şahsiyetlerinden biri olarak kabul edilir. bölgenin Jack London’ı. İki kez başarıya geri dönecek: bir kez Şili’de gençken, ardından uluslararası alanda ölümünden on yıl önce.

Patagonya’da her şey olur. Kendi halkını katleden beyaz denizcileri bir lanet gibi takip eden bir buzdağının içinde donmuş bir Kızılderili düşünün. Kendini kral sanıp, krallığını tanımadığı kişilerle çevreleyerek kuran bir altın arayıcısı hayal edin. Balina avcılarını, hala deneyimsiz bir gemi çocuğu, Hintli avcılar, vahşi manzaralar, barbarlığın sosyallikle karıştığı, sözleşmeleri bulanıklaştırdığı, sömürgeleştirmenin dehşetini daha iyi kınadığı şiddetli ve birleşik bir insanlık hayal edin.

Buna, Güney Amerika yazısının gümüş madeninden çıkan ham bir üslup, yontulmuş diyaloglar, Tierra del Fuego’da işlenmiş bir argo, ince elipsler ve keskin bir mizah ekleyin; Francisco Coloane’ı alırsın.

Eski bir levrek

Francisco Coloane her şeyden önce bir işçiydi, birçok meslekle uğraşmış bir adamdı. 1910 doğumlu, babasına çok küçük yaşta balıkçı teknelerinde yardım etti, hatta bazen balina avladı. Le Monde diplomatique’in Şili baskısının direktörü ve yazara yakın olan Victor De La Fuente, ” Güney Şili’ye özgü inanılmaz güçlü adamlar, zorlu koşullarda çalışan insanlar olan karakterleri gibi, her düzeyde gücü. »


Coloane genç bir adam olarak Patagonya’da bir kaşif koyun çiftliğinde ustabaşı olarak yaşadı, aynı zamanda bir harita tasarımcısı, denizci ve hatta petrol arayıcısı olarak da yaşadı. Victor De La Fuente’ye yıllar sonra, gazetecinin izlediği gibi maceralarla sarsılmasına gerek olmadığını söyler (Sandokan, örneğin) çünkü onları yaşadı. Çocukluğundan beri yazan, onu başarılı kılacak hikayelerle ona ilham veren bu topraklar ve halklarıdır.

Francisco Coloane, Güney’in zorlu yaşamı için inşa edilmiş fiziğinin aksine, son derece iyi ve eğlenceli olağanüstü bir karakterdi. Fransızca çevirmeni François Gaudry şöyle hatırlıyor: “ hemen beğendim. Coloane oldukça sıra dışı bir varlığa sahipti. Yakışıklı bir adamdı, yakışıklı bir yaşlı adamdı, çok ince beyaz saçlı, büyük sakallı… yaşlı bir levrek yüzü.. Saint Malo’daki Étonnants Voyageurs festivalinde kendisine birkaç kez eşlik eden Victor de La Fuente şöyle diyor: Bir kez hatırlıyorum, bir Mayıs günüydü ve ona dedim ki “Francisco, Saint Malo’da gösteri yok“. Bana cevap verdi : “ikimiz de gösterelim1 Mayıs’ı kutlamak için birlikte gösteri yaptık. »

iki yeniden doğuş

1950’lerden itibaren Francisco Coloane, Şili’de özellikle son yosun, 1941’de yayınlandı. Ondan çok daha genç olan Victor De La Fuente, onu lisede okudu, çalışmaları edebiyat fakültelerinin müfredatında. Bu dönem bir değişimdir, ikinci bir doğumdur: Coloane üretken bir işçiden yazar, ulusal figüre dönüşür. Bununla birlikte, hızla bir kenara bırakıldı, fazla bilimsel olarak kabul edildi ve yeni nesil yetenekli yazarların ortaya çıkmasıyla geride kaldı.

Şilili yazar Luis Sepúlveda, RFI'deki stüdyoda (Ekim 2019).
Şilili yazar Luis Sepúlveda, RFI’deki stüdyoda (Ekim 2019). © RFI/Catherine Fruchon-Toussaint

Eserlerinin yurt dışına çevrilmesi için her şeyi yapmaya karar veren, onu ustası olarak gören yazar Luis Sepúlveda’ydı. 1990’larda François Gaudry’nin müdahale ettiği yer burasıdır. Kolombiyalı yazar Alvaro Mutis, Saint-Malo’daki Étonnants Voyageurs festivali sırasında kendisine iki eser önerdi: Tierra del Fuego ve Cape Horn. ” İlk önce bunların kısa öykü koleksiyonları olduğunu keşfettim. Ancak, kısa öykü koleksiyonları, inancım, Fransız editörleri biraz tereddüt ediyor: bunun çok kötü sattığını düşünüyorlar. Kurgu ve çeviri işine yeni başladığım için biraz tereddüt ettim ama bu haberi okudum ve hemen heyecanlandım: harika, hiç buna benzer bir şey okumamıştım. Ne bir, ne iki, çevirmen, 1993’te kabul eden yayıncısını ikna etmek için en iyi kalemini aldı.

François Gaudry, bu özgünlüğün çeviriyi çok kolaylaştırmadığını söylüyor. Francisco Coloane, romanlarda ve bilimsel çalışmalarda çok az anlatılan, çok özel bir bölgeden söz eder. ” Zorluk, bir yandan bahsettiği coğrafi alanı, bitki alanını da tam olarak tanımlamaktan, ağaç, çalı ve bitki türlerinden bahsetmekten geldi… Yani, benim için çok fazla araştırma çalışmasıydı. bahsettiği bu evreni olabildiğince doğru bir şekilde restore etmek », çevirmeni açıklar.

Yerli halkların kelime dağarcığını çevirmek için aynı zorluk, o zamanlar çok az çalışılmış, hatta donanmanın, çok spesifik veya argo. ” Denizcilik diline, tekne parçalarına, manevralara aşina olmayan bir tercüman için bu büyük bir zorluktur: Tercümede hata yapmamalısınız, aksi takdirde tekneyi batırma riskiniz vardır! Öyle ki orada da kendimi liman topografyaları, deniz dibi gibi çok hassas denizcilik literatürüyle donatmak zorunda kaldım. », diye gülümsüyor François Gaudry.


Fransa’da, Tierra del Fuego1994 yılında yayınlanan, bir başarıdır. RFI dahil olmak üzere çeşitli medya setlerine davet edilen Coloane, baştan çıkarır ve çalışmaları adım adım tercüme edilir. İtalya, İspanya ve Almanya takip edecek. Kendi ülkesi Şili, çalışmalarını yeniden keşfediyor. Onu işaretleyen ikinci bir yeniden doğuş: “ Çok alçakgönüllü bir insandı, kendisini çok başarılı bir yazar olarak görmüyordu ama aynı zamanda Şili’de çok değerli bir edebi esere imza attığının da farkındaydı. Yıllar sonra bile yurtdışında tanınması onu mutlu etti. », diye açıklıyor Victor De La Fuente. Bu ani tanıma karşısında biraz da şaşkınlık var, çevirmeni François Gaudry gülüyor: ” Hatta bir keresinde bana dediğini hatırlıyorum, bana dedi ki “Sadece hayal et, öldüğümü düşündük ! »

Coloane’nin inançları

Francisco Coloane, Latin Amerika edebiyatının en önemli yazarlarından biri olmasının yanı sıra kararlı bir adamdır. Şili Komünist Partisi üyesi, arkadaşı Pablo Neruda’nın cenazesine giderek Pinochet diktatörlüğüne meydan okudu. ” Darbeden birkaç hafta sonraydı. Alayda yürüyen yüz kişiyle oraya gitti ve Neruda’ya övgüde bulundu. Bunu yapmaktan korkmuyordu: birçok insan saklanıyordu ama o oradaydı. Her zaman meydan okuyan bir tavrı vardı ve ülke üzerinde her düzeyde etkisi vardı: politik, ideolojik ve elbette edebi. Victor De La Fuente’yi özetliyor.

Şili Patagonya'daki Torres del Paine Ulusal Parkı'ndaki Torres del Paine Dağları ile birlikte Paine Dağları, Santiago'nun yaklaşık 1.960 km güneyinde, 26 Şubat 2016.
Şili Patagonya’daki Torres del Paine Ulusal Parkı’ndaki Torres del Paine Dağları ile birlikte Paine Dağları, Santiago’nun yaklaşık 1.960 km güneyinde, 26 Şubat 2016. AFP – MARTIN BERNETTI

Ayrıca Tierra del Fuego’nun yerli halklarının kademeli olarak ortadan kaybolmasını kınamaya da çok kararlıdır. Öykülerinde, Patagonya’daki yaşamın cüretkarlığıyla şiddetlenen beyazların şiddetini kınarken, böyle bir alanın olumlu ve olumsuz nüanslarını restore etmeye çalışıyor. Métis’in kendisi, metinlerinde bir “portre” çiziyor. sınırların kozmopolitliği karşılaştırmalı edebiyat profesörü Tatiana Calderon’un sözlerine göre bilimsel bir makaledeyani Devletlerin kendilerini empoze etmek için mücadele ettiği bir alanda çok sayıda kültürün karışması.

Coloane, Batı dünyasının Patagonya’daki barbarlığını açığa çıkararak, genellikle “barbar” olarak tanımlanan Kızılderili kültürlerine uygulanan damgayı tersine çevirir. Araştırmacı, Fuegianların hatırasının yaşatılmasında çalışmasının öneminin kanıtı olarak makalesini şu şekilde sonlandırıyor: Coloane, Şili ve Arjantin hükümetlerinin sessizliğini telafi ediyor ve tek suçluları oldukları suistimalleri kınıyor. Fuegian’lar artık kendi adlarına konuşamasalar da, Coloane’un tanıklığı, çok kültürlü kimliğini pekiştirirken onların sesini de devam ettiriyor. »

Ölümünden yirmi yıl sonra Francisco Coloane, okunması ve yeniden okunması gereken bir yazar. Hem François Gaudry hem de Victor De la Fuente onun en iyi bilinen iki kısa öykü koleksiyonunu tavsiye ettiler: Ateş ülkesi ve Cape Horn.

Dinlemek : Luis Sepúlveda, direnişte Şilili yazar

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*