Ticaret açığı, enerji faturası tarafından tartılan rekorlar kırdı

05 Ağustos 2022 Cuma günü 14:18 ‘de yayınlandı.

Fransa’nın mal ticareti açığı Haziran ayında ve yılın ilk yarısında keskin bir şekilde kötüleşti ve enerji faturası nedeniyle rekor seviyelere ulaştı ve hükümetin bu açığı azaltma çabalarını baltaladı.

Fransız dış ticaret istatistikleri, Ukrayna’da savaşın başlamasından bu yana enerji fiyatlarındaki patlamanın baskısıyla bu yıl açık rekorları topladı.

Fransız gümrükleri Cuma günü iki tarihi rekorla, Haziran ayında 13,3 milyar avroluk bir bozulmanın ardından yarı yıl bilançosunun 71 milyar avro açıkta zirveye ulaştığını duyurdu.

100 milyar avroluk sembolik çıtanın Aralık sonunda aşılması kaçınılmaz görünüyor. On iki ay boyunca, Fransa’nın zaten 121,9 milyar avroluk bir ticaret açığı var. Tarihin en kötü yıllık ticaret açığı, 84,7 milyar avro ile sadece geçen yıla kadar uzanırken, son Fransız fazlası yirmi yıl önce kaydedildi.

Geçen ay Franck Riester’in yerine Dış Ticaret portföyüne atanan yeni Bakan Delege Olivier Becht, Cuma günü bir konferans görüşmesi sırasında “ticaret açığımızda çok önemli bir bozulma” olduğunu kabul etti.

– Enerji faturası –

Ancak, enerji faturasının “bozulmayı tek başına açıkladığını” söyledi. Enerji fiyatları, 2021’in ikinci yarısındaki 27 milyar avroya kıyasla, 48 milyar avronun ilk yarısında ithalat faturasına ağırlık verdi. Bu fenomen, avronun dolar karşısında mevcut zayıflamasıyla daha da ağırlaştı.

Allianz Trade ekonomisti AFP Maxime Darmet ile yaptığı röportajda, “Enerji faturası artıyor, yapabileceğimiz pek bir şey yok” dedi. “Ancak üretilen mallar dengesi tarafında işler iyiye gitmiyor” diye devam ediyor ve otomotiv ekipman sektöründeki pazar payı kaybını ve yeniden toparlanmakta zorlanan havacılık teslimatlarını öne sürüyor.

Ekonomist, “Bu rakamlar, pandemi tarafından hızlanan düşüş eğiliminin hala orada olduğunu gösteriyor” dedi.

Enerji ve askeri teçhizat hariç, ticaret açığı yılın ilk altı ayında 36 milyar avro ile 2021’in ikinci yarısındaki seviyesine yakın ancak son on yılda kaydedilen seviyelerin oldukça üzerinde zirve yaptı.

Küresel tedarik zincirlerindeki ağır aksamalar ve Ukrayna’daki savaşın ekonomik sonuçları nedeniyle hükümetin önceliklerinden biri haline gelen Fransa’nın yeniden sanayileşme çabaları ticaret dengesi rakamlarına yansımaya çalışıyor.

Olivier Becht Cuma günü yaptığı açıklamada, “Yeniden sanayileşmenin en az on yıl alacağını” belirterek, Fransa’nın “30 yıllık sanayisizleşme döneminden çıktığını” da sözlerine ekledi.

OFCE Mathieu Plane’deki ekonomist için, mevcut rakamlar, “araştırma, yenilik, eğitim, yalnızca vergilendirmeden geçmeyen birçok şey” maliyetler hariç Fransız rekabet edebilirliği sorununu gündeme getiriyor, ikincisi 2012’den bu yana kademeli olarak düşürüldü. tedarik politikası ve “yılda 60 ila 70 milyar avro” toplam vergi indirimlerini temsil ediyor.

Ekonomist, “Bu cihazlara sahip olmasaydık çok daha kötü olabilirdi, ancak pazar payını geri kazanmayı başaramadık” diyor.

Dış ticaret istatistiklerinde nadir görülen olumlu nokta, bir önceki yarıda 23 milyar euroya karşı 34 milyar euroluk rekor fazla veren hizmetlerin çok iyi performansı. Bunlar ulaşım, seyahat ve finansal hizmetler tarafından yönlendirildi.

Dış ticaret istatistiklerinde gülen ihracatçı sektörler arasında gıda sektörü ve ilaç sektörü yer alıyor.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*