roket ateşi yoğunlaşıyor, görünürde ateşkes yok

Yayınlandı :

Bu aşamada İsrail’in can kaybı yok. İsrail’in Gazze’ye saldırısının bu ikinci gününün sonunda 6 Ağustos Cumartesi günü gerçek bir ateşkes müzakeresi başlamadı.

Kudüs’teki muhabirimizle, Michael Paul

Gazze’de İslami Cihad grubuyla devam eden silahlı tırmanışın başlamasından bu yana ilk kez Cumartesi öğleden sonra Tel Aviv metropolünde roket uyarı sirenleri çaldı. Şimdiye kadar, sadece İslami Cihad’ın İsrail topraklarına doğru roket fırlattığı Gazze Şeridi’ne bitişik bölgelerde ses çıkarmışlardı.

Kısa bir açıklamada, Filistinli grubun silahlı kanadı Kudüs tugayları, ateş açtıklarını doğruladı. ağır bir roket yağmuru İsrail’in Tel Aviv, Aşdod ve Sderot şehirlerine, bir roketin bir binayı kafa kafaya çarptığı yere. Aşkelon liman kentinde de arabalar vuruldu. Netanya sahil kasabası açıklarında da roketler denize düştü.

İsrail'in güneyindeki Sderot kentinin eteklerinde, 6 Ağustos 2022'de Gazze Şeridi'nden atılan roket mermilerinin isabet etmesi sonucu bir tarla yanıyor.
İsrail’in güneyindeki Sderot kentinin eteklerinde, 6 Ağustos 2022’de Gazze Şeridi’nden atılan roket mermilerinin isabet etmesi sonucu bir tarla yanıyor. AFP – JACK GUEZ

Bu aşamada, krizden çıkış yolu görünmüyor: Geleneksel olarak Mısırlılar tarafından yürütülen arabuluculuk hiçbir sonuç vermiyor ve İsrailliler bunun suçunu İslami Cihad’a atıyor. “ Savaş daha yeni başlıyor “Örgütün bir yetkilisi olan Muhammed El-Hindi bir basın açıklamasında söyledi.

İsrail askeri sözcüsü, ordunun hazırlık yaptığına dair güvence verdi bir haftalık operasyona ” ve “ şu anda ateşkes müzakereleri yürütmüyordu Gazze makamları, İsrail bombardımanında beş yaşındaki bir kız çocuğu ve İslami Cihad’ın baş komutanlarından Tayssir Al-Jabari’nin de aralarında bulunduğu 15 kişinin öldüğünü ve 125 kişinin yaralandığını bildirdi.

► Ayrıca okumak için: Gazze: İslami Cihad liderinin ölümünden sonra İsrail’e 100 roket atıldı

Uluslararası baskılar

İsrail’e geçiş noktasının açılmasına izin vermesi için uluslararası baskı uygulanıyor. Kerem Şalom bu pazar. Gazze elektrik santraline akaryakıt tedarikine izin vermek için özellikle birkaç saat.

O ” kıtlık nedeniyle (çalışmayı) durdurdu Elektrik şirketi Cumartesi günü yaptığı açıklamada, 2007’den beri Gazze’ye abluka uygulayan Yahudi devletinin son günlerde sınır kapılarını kapatarak dizel dağıtımını etkin bir şekilde kesintiye uğrattığını söyledi. Elektrik kesintileri nedeniyle önümüzdeki saatler “ önemli ve zor Gazze’de Sağlık Bakanlığı’nı uyardı. Filistin Toprakları’ndaki BM İnsani İşler Koordinatörü (Ocha), Lynn Hastings, ” yakıt, gıda ve tıbbi malzeme “.


Avrupa Birliği bir ” ile takip ettiğini iddia ediyor Derin endişe Gazze Şeridi’ndeki şiddet ve tüm tarafları bir maksimum kısıtlama Daha fazla tırmanmayı önlemek için. Kendi payına Paris İsrail topraklarına roket atılmasını kınar ve İsrail’in güvenliğine koşulsuz bağlılığını yineler İngiltere, İsrail’e desteğini gösteriyor ve kendini savunma hakkı “ve kınıyor” terörist grupların sivillere ateş açması ve her iki tarafta da kayıplara neden olan şiddet “.

İran, İslami Cihad’a desteğini doğruladı

Genelkurmay Başkanı General Hossein Salami Devrim Muhafızlarıİran İslam Cumhuriyeti’nin ideolojik ordusu, Filistinlilerin yalnız değil İsrail’e karşı verdikleri mücadelede. “ Bugün, Siyonistlere karşı tüm cihat yetenekleri, Kudüs’ü kurtarmak ve Filistinlilerin haklarını korumak için birleşik bir oluşum halinde hazırdır. Ülkesi İslami Cihad’ın ana desteği olan general bir basın açıklamasında yazıyor. İran Cumhurbaşkanı Ebrahim Raisi, kendi adına, İsrail’in ” işgalci ve saldırgan doğasını dünyaya bir kez daha gösterdi “.

Ayrıca okuyun: İsrail, İran tehdidini gerekçe göstererek Türkiye’deki vatandaşlarını geri dönmeye çağırdı

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*