Paris 2024’ün beklenen sıçrama tahtası olan Accra’daki 2023 Afrika Oyunları nerede?

Yayınlandı : Değiştirilmiş :

2023 Afrika Oyunları, 4-19 Haziran tarihleri ​​arasında Gana’da yapılacak. 25 disiplini bir araya getirmesi gereken bu 13. edisyon, kısmen 2024 Paris Olimpiyat Oyunları için yeterlilik görevi görebilir. Çeşitli organizatörlerinin farklılıklarını hızla çözmesi şartıyla.

Bir yıl içinde, ilki Akra’da yapılacak olan 13. Afrika Oyunları açılacak. 4 ila 19 Ağustos tarihleri ​​arasında yapılması planlanan bu 2023 baskısı için (tarihler açıklandı), Gana’nın başkentinde yaklaşık 5.000 sporcu bekleniyor. Gana Üniversitesi, Legon kampüsünde barındırılacaklar. Ama bunların asıl merkez üssüAfrika’nın Olimpiyat Oyunları”, Accra’nın yaklaşık yirmi kilometre batısında bulunan bir bölge olan Borteyman olacak.

Daha sonra dönüştürülecek bir spor kompleksi spor ve gelişim üniversitesi orada yapım aşamasında. Özellikle, büyük bir olimpik havuzlu ve 1.000 koltuklu bir su merkezi, basketbol veya boks gibi disiplinler için 1.000 koltuklu çok amaçlı bir spor salonu ve spor için 500 koltuklu bir başka (geçici) olmalıdır. kolektifler ve dövüş sanatları. Tenis kortları ve antrenman alanları (atletizm, futbol) da planlanmıştır.

Altyapılar ve disiplinler hakkında bazı belirsizlikler

Öte yandan Borteyman’da öngörülen 50.000 kişilik büyük stadyum, 2023 Afrika Oyunları için gün yüzü görmemeli, her halükarda. Özellikle Covid-19 pandemisi nedeniyle gerçekleşmesi çok uzun sürdü. Bu nedenle, şu anda tadilatta olan ve kapasitesi yaklaşık 11.000 koltuk olması gereken bir muhafaza olan Legon Stadyumu’na güvenmek gerekecektir. ” Büyük stadyum gibi bazı tesisler için bunları zamanında tamamlamak oldukça karmaşık olacaktır. », Afrika Ulusal Olimpiyat Komiteleri Birliği (Acnoa) başkanı Mustafa Berraf’ı doğruladı.

Bu Oyunların organizasyon, yönetim ve pazarlama yönlerinden sorumlu olması gereken Acnoa, ayrıca bilek güreşi gibi sporların programında yer almamasını istiyor. ” Güreş gibi olimpik doğaya sahip diğerlerini tanıtmak için spor disiplinlerine ilişkin bazı küçük çekincelerimizi dile getirdik.Cezayirli Mustafa Berraf’ı anlatıyor. Gana’da popüler olabilecek ancak Olimpik olarak tanınmayan bazı sporların yerini alacaklardı. [1] “.

Çünkü bütçesi 200 milyon ABD dolarını aşan bu Afrika Oyunları, bir sonraki Yaz Olimpiyatları için önemli bir geçiş olacak. ” Paris 2024 XXXIII Olimpiyat Oyunları için resmi yeterlilik görevi görecekler », böylece Ganalıları temin eder.

Organizatörler arasındaki çatışmalar

Ancak bu pan-Afrika olayından 365 gün sonra hiçbir şey daha az kesin değildir. Geçmişteki diğer baskılar gibi, bu 2023 Afrika Oyunları da kendilerini etkinliğin sahibi olan Afrika Birliği (AU) ve diğer aktörler arasında bir çatışmanın içinde buluyor. Bu sefer, özellikle Afrika Spor Konfederasyonları Birliği (UCSA) ile AU’nun arası açıldı. Yarışmaların sportif ve teknik yönünü yönetmesi gereken UCSA, örneğin kaçırılan hazırlık toplantıları. Ayrıcalıklarına saygı gösterilmediğine inanıyor. ” Durum hala gerilim altındaYargıç Berraf. Ancak bu çelişkili ve talihsiz durumu çözmek için her şeyi yapıyoruz. “. O ekler : ” Uluslararası Olimpiyat Komitesi durumu çok yakından izliyor. »

Çünkü zaman daralıyor: sporu Paris 2024 programında yer alan uluslararası federasyonlar, sporcuların bir sonraki Yaz Olimpiyatlarına nasıl hak kazanacağını belirleme sürecinde. Bu 13. Oyunların organizatörleri arasında anlaşmazlıklar devam ederse, bir sonraki Olimpiyat için eleme etkinliklerine dahil edilmeyeceklerdir. Daha sonra özellikle kıtanın yıldızlarıyla sportif çekiciliklerini kaybedecekler. Örneğin 2015’te Brazzaville’deki Afrika Oyunları’nda olan buydu. Kongo’dan yapılan devasa yatırımlara rağmen, birçok yıldız bu nedenle, yine de Rio Olimpiyatları’ndan bir yıldan az bir süre sonra düzenlenen bu ellinci yıl dönümü Oyunlarını atlamıştı.

Rabat’taki 2019 Afrika Oyunları için AU, UCSA ve Acnoa arasında bir uzlaşma bulundu. Birkaç etkinlik bu nedenle Tokyo Olimpiyatları için bir sıçrama tahtası görevi görmüştü. Accra ile bir geri adıma mı tanık oluyoruz?


[1] Bilek güreşi, satranç veya kriket Olimpiyatlar veya Dünya Oyunları programında yer almamaktadır.

AFRİKA OYUNLARI 2023: ACCRA’DA BEKLENEN DİSİPLİNLER

Atletizm, Badminton, Basketbol, ​​Plaj Voleybolu, Boks, Bilek Güreşi, Kriket, Bisiklete binme, Satranç, Eskrim, Futbol, ​​Golf, Jimnastik, Halter, Hentbol, ​​Çim Hokeyi, Yüzme, Judo, Karate, Para-Atletizm, Para – Halter, Rugby , Squash, Taekwondo, Tenis, Masa Tenisi, Triatlon, Voleybol, Tekvan.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*