Paloma, Fransa’daki homofobiyi dile getirdi

“Drag Race France”dan Paloma.
Endemol/Fransa Televizyonları “Drag Race France”dan Paloma.

Endemol/Fransa Televizyonları

“Drag Race France”dan Paloma.

TELEVİZYON – Maceraya atılmak için on yaşındaydılar. Bu 4 Ağustos Perşembe gününden beri sadece üç kişi, üç büyük finalist ilk baskısından Drag Yarışı FransaAmerikan rekabetinin Fransız uyarlaması RuPaul’un Drag Yarışı 25 Haziran’dan beri her Perşembe akşamı France.tv Slash dijital platformunda ve France 2’de yayınlanıyor. her cumartesisonrasında kale Boyard.

İçinde bulunduğu yarışma sürükle kraliçeler şarkı söyleme, tiyatro, dans ve modelliğin bir arada olduğu etkinliklerde yarışan, Amerikalı ablasına imrenecek hiçbir şey yok. Haftadan haftaya, aynı derecede eğlenceli, komik, hareketli ve Fransız drag’ın çıkarlarını ve çeşitliliğini savunmaya hevesli olduğunu kanıtladı. Ve bu, kendini kabul etmenin güçlü mesajlarını görmezden gelmeden.

Bu sezonun güçlü kişiliklerinden biri de oyundan çıkmayı başardı. Paloma. Fanny Ardant’ın (ve gizlice Ludovine de La Rochère’in) olağanüstü bir taklidi olan komedi kraliçesi, ünlü moda illüstratörü Erté’nin Haute için yaptığı bir eskiz yorumuyla kanıtlandığı üzere, podyumda da sert bir rakip olduğunu kanıtladı. Couture moda şovu.

Paloma’nın dili cebinde değil. Özellikle, sürükleme sanatının sadece yapay elmaslar ve parıltılardan ibaret olmadığını hatırlamak ya da LGBT + topluluğunu aşan sorunları savunmak söz konusu olduğunda. HuffPost onunla röportaj yaptı.

HuffPost : Kuruluşundan bu yana verdiğiniz bazı röportajlarda Drag Yarışı Fransa, politik bir eylem olarak sürükleme sanatından bahsediyorsunuz. Bununla ne demek istiyorsun?

Paloma: Sokakta stiletto, peruk ve makyaj giyerek kıçıma tekmeyi basmayı göze aldığım andan itibaren bu politik bir eylemdir. Drag her şeyden önce toplumu, heteroseksüel normlara göre inşa edilmiş bir toplumu yapıbozuma uğratan bir sanattır. Sanatımız toplumsal cinsiyeti yapıbozuma uğratmaktır. Erkek olmadığım halde erkeksi bir çocuk olmanın baskısını kendim de hissettim. Hala toplumda varım. Queer ya da değil, gelecek nesillere kapı açmak önemli.

Homofobi ve sokakta ya da sosyal ağlarda bizi aşağılayan insanlar olduğu sürece, bir şeyleri değiştirmek için drag queenlere ve drag kinglere ihtiyaç olacaktır.

HuffPost: Hükümetteki varlığı Caroline CayeuxDaha önce eşit evliliğe karşı çıkan , tepkilere yol açtı. Ne düşünüyorsun ?

Paloma: Sadece ilerici olduğunu iddia eden mevcut hükümetin aslında François Fillon’un muhafazakar politikasını, ancak kılık değiştirmiş olarak uyguladığını gösteriyor. Manif, kamusal alanda var olma hakkına sahip olsa bile, herkes için evlilik ve herkes için PMA gibi tartışılan ve oylanan yasalara karşı çıkıyor. İstedikleri şey, daha önce hükümet tarafından onaylanan şeyleri sorgulamak. Emmanuel Macron’un bugün onu yanında görmesini çok çelişkili buluyorum.

Ayrıca, Caroline Cayeux hakkında konuşurken Bu insanlar »ona şunu hatırlatmak istiyorum ” Bu insanlar “, onlar aynı zamanda hükümet seçmenidir, seçmendir, önemli olan, vergisini ve dolayısıyla maaşını ödeyen kişilerdir. Bu bizi kamusal tartışmadan dışlamaz. Biz buradayız ve birçoğumuz var.

HuffPost: Bir diğer güncel haber ise salgın maymun çiçeği. Birkaç hafta içinde, virüsün dolaşımı Fransa’da 1.800’den fazla vakaya ulaşmak için ilerlemeye devam etti. Erkeklerle seks yapan erkekler bu vakaların %96’sını oluşturuyor. Aides, Sidaction ve Acte-Up, kamu yetkililerinin salgına yönelik destek eksikliğini kınıyor. Bu paylaştığın bir duygu mu?

Paloma: Aynen öyle. Covid geldiğinde genel bir panik vardı. Hiçbir şey. Aşı olmaya gittiğimde doktorlar herkes için yeterli doz almayacaklarını bana açıkça söylediler, ama bunun üzerine kimse ne olduğunu duymamıştı. geçti. LGBT+ topluluğu dışında hiç kimse bunu bilmiyor.

Hükümet bir hastalığa zil çalar. Bize gönderdiği mesaj ise içeriden yönetmektir. Ancak iyi bakılmadığı takdirde ciddi yansımaları olabilen bir hastalıktır. [elle peut s’avérer douloureuse et créer des complications, notamment chez les enfants, les femmes enceintes, et les personnes vivant avec le VIH, ndlr].

Bunu pembe yıkama denen şeyin göstergesi olarak görüyorum. Queer insanları medyaya ve siyasi tartışmalara sokmayı seviyoruz. Ancak, sorunlarımızla gerçekten ilgilenmeye gelince, kimse kalmıyor. Geyler, lezbiyenler, bis veya trans olarak hala bu toplumdan dışlandığımızı anlamamızı sağlıyor. insanlar var “normal” ve biz varız. Kendimizi azınlık olarak düşünmekten vazgeçmeliyiz.

HuffPost: Fransa’da SOS Homofobi’ye göre, damgalanmanın yanı sıra LGBT+ kişileri hedef alan suçlar ve suçlar 2019’a göre %12 arttı. Kendini güvende hissediyor musun?

Paloma : Herkes için PMA yasasına ilişkin oylamanın ardından, 2021’de Manif pour tous meydan okumak için bir seferberlik düzenledi. Çok az gösteri yapan ben, queer insanların düzenlediği karşı gösteriye gittim. Her şeyi kırmak için 70 yaşındaydık. İçimizde kapsayıcı bayraklara sahip birçok zararsız genç var. Sonuç: Polis tarafından gaz verilerek yerde hareketsiz hale getirildik. Hatta bazıları gözaltına alındı.

Paris’te yaşadığım için görüşüm kesilebilir. Burada pek çok queer insan, mavi saçlı veya manikürlü tırnaklarla sokakta yürümekten korkmuyor. Kozmopolit bir şehirde yaşıyoruz. İnsanlar umursamıyor. Geldiğim yerde Clermont-Ferrand, o zamanlar tuhaf bir yer yoktu. Lisedeyken eşcinsel olduğumu söyleyen tek kişi bendim. O zamanlar lisede birlikte olduğum kişilerin etrafında dolaşsam, bir paketin çıktığını görünce şaşırmam.

Ancak, o zamandan beri Drag Yarışı Fransa Çıktı, her gün çocuklardan etraflarındaki eşcinsellikleri hakkında konuşmaya başladığım için bana teşekkür eden düzinelerce mesaj alıyorum. Yine de, kendini ifşa etme, dolaptan çıkma korkusu olduğu sürece, her şey yoluna girmemiş demektir.

Paloma
Endemol/Fransa Televizyonları Paloma

Endemol/Fransa Televizyonları

Paloma

HuffPost: Yani evet, ekran temsili her şey değil, ama sizin için önemli mi?

Paloma: Diğer adaylarla ilgili hislerim var Drag Yarışı Fransa, televizyonda bu nişi işgal eden ilk queer insanlarız. Elbette, Laurent Ruquier veya Olivier Minne gibi uzun süredir açık eşcinsel TV sunucularımız oldu, ancak kendilerini bu sorular üzerinde sık sık konumlandırmadılar. Tersine, ekranda görebildiklerimiz, Matthieu Delormeau gibi bazen bize çarpıyor. [le chroniqueur de TPMP a notamment été critiqué en 2021 pour avoir tenu des propos homophobes à l’encontre de Bilal Hassani, ndlr].

Sadece klişelere değil, başka bir temsile, olumlu imajlara, farklı kişiliklere sahip çeşitlendirilmiş bir söyleme ihtiyacımız var. Ve işte bu kısa mesafeli araba yarışı getirilmiş. Her birimiz, açıkça tam olarak temsil edilmeyen bir spektrum vizyonunu kendi yolumuzla geri getiriyoruz. Örneğin, La brioche bir trans kadındır. Panseksüel, bir kadınla ilişkisi var. Cinsiyet ve cinsellik hakkında bir sürü soru getiriyor. Muse’s Soa kendini ikili olmayan olarak tanımlıyor, bir cinsiyet tarafından tanımlanmak istemiyor. O da cinsiyetli değil. Burada farklı söylemler getiriyoruz.

HuffPost: Bu programı kamu hizmetinde görmekte bir ilgi var mı?

Paloma: Evet, Fransa’da daha neler var 2. Hala grup yayın yapan bir kanaldan bahsediyoruz. Louis Brocante. Bu ileriye doğru büyük bir adım. Sadece LGBT+ izleyicilere değil geniş bir kitleye ulaşıyor. Bir kadından mesaj aldım. O zamana kadar sürüklemenin ne olduğuyla hiç ilgilenmediğini söylemek için bana yazdı. Hem yeteneklerimiz hem de sahip olduğumuz kaynaklar açısından hepimizi etkileyici bulduğunu söyledi. O tek değil. Gösteriyi bir çift olarak ya da çocuklarıyla bir aile olarak izlediklerini söyleyen çok sayıda referans alıyorum. yayılması kısa mesafeli araba yarışıkarınca yuvasında gerçek bir darbe.

HuffPost: duruşmaları kısa mesafeli araba yarışı Fransa iyi ve getirileri de. Bu, izleyicilerin diğer eğlence biçimlerine hazır olduğunu göstermiyor mu?

Paloma: İnsanların su bardaklarını yüzlerine salladığı bir realite şovunda değiliz. Değil Reality TV’nin melekleri. Fransız eğlencesinin klasik kodlarına uymuyor. Gerçek duygu, mizah ve hafiflik anları var. Ve gerçek sosyal sorunları gündeme getiriyor [comme la séropositivité de Lolita Banana, l’agression homophobe de La Grande Dame, la réception du coming out chez les proches, ndlr].

Ben, tiyatro ve sinema dünyasından geliyorum ve orada bir şey gözlemledim. Bir program başarılı olduğunda soru sormadan üretmeye devam ediyoruz. Gerçekten topal şovlar yıllardır üretildi. İnsanlar izler. Yani yapımcılar insanların bunu görmek istediğini ve başka bir şey izlemek istemediğini düşünüyor. Ve buna katılmıyorum. Biraz daha iyi senaryo yazarsan, insanlar yine de izler. Bir şeyleri iyileştirdiğimizde insanlar mutlu oluyor çünkü onları aptal sanmayı bırakıyoruz.

Ayrıca bkz. HuffPost : Televizyonda bir travesti olarak ortaya çıkan bu Amerikalı papaz,

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*