Olivier Dubois’in ailesi esaret altında yaklaşık 500 gün sonra seferberliği yeniden başlattı

Yayınlandı :

8 Nisan 2021’de Mali’nin kuzeyinde kaçırılan Fransız gazeteci Olivier Dubois’in tutsaklığının 500. günü yaklaşırken, ailesi, Cuma günü, 48. doğum gününün arifesinde farkındalık yaratmak için bir iletişim kampanyası başlatmaya karar verdi. görüş ve Fransız makamlarına meydan okuyun.

6 Ağustos Cumartesi, 48 yaşındaki Olivier Dubois, JNIM (İslam ve Müslümanları Destekleme Grubu) tarafından iddia edilen kuzey Mali’deki Gao’da 8 Nisan 2021’de kaçırılmasından yaklaşık 500 gün sonra ikinci doğum gününü esaret altında geçirecek.

Bu vesileyle, dünyada listelenen tek Fransız rehinenin ailesi yeni bir iletişim operasyonu başlattı ve Emmanuel Macron’u Élysée’ye gönderilmesi ücretsiz olan bir kartpostal aracılığıyla sorgulamaya davet etti. Gazetecinin kız kardeşi Canèle Bernard’ın açıkladığı gibi, “Sevdiklerinize haber vermenizi sağlayan çok basit bir nesneyle, Başkan ve yeni Dışişleri Bakanı’na Olivier Dubois’in tatilde olmadığını hatırlatmak”. .

“Unutmamak” için eylemler

Ailesi için bu operasyonlar, kamuoyunu bilinçlendirmek ve “konuyu yeniden kamuoyu tartışmasının merkezine yerleştirmek” için önemlidir. Gazetecinin kız kardeşi, “Olivier hakkında sık sık konuşmanın, çok zengin ulusal ve uluslararası haberler bağlamında davasını unutmamamızı mümkün kılacağını umuyoruz”, diye tahminde bulunuyor.

Yaklaşık 500 gün içinde, iki video Olivier Dubois için yaşam kanıtı sağladı: ilki 5 Mayıs 2021’de, ikincisi 13 Mart’ta gönderildi. İkincisi, kaynağı veya çekildiği tarih bilinmeden sosyal ağlarda dolaştı. . Ancak Olivier Dubois, özellikle ailesi tarafından RFI’da yayınlanan belirli mesajlara atıfta bulunarak, nispeten yeni olduğunu doğrulayacaktır.

>> Ayrıca okuyun : Mali: Dünyada tek Fransız rehine, Olivier Dubois bir yıldır esir

Canèle Bernard 8 Nisan’da AFP’ye verdiği demeçte, o zamandan beri Paris ve Bamako arasındaki diplomatik ilişkilerin keskin bir şekilde kötüleştiğini ve RFI ile France 24’ün yayınlarının askıya alındığını, kendisine yakın olanlar için “soğuk bir duş” gördüğünü söyledi. Olivier Dubois’in tutsaklığının yıldönümünde, ailesi tarafından medya şahsiyetlerinin desteğini gösteren bir video yayınlandı.


Quai d’Orsay’ın “takdir yetkisi” ağır basıyor

Olivier Dubois’in ailesi, Quai d’Orsay’ın kriz birimiyle olan temaslarını “ara sıra” olarak nitelendiren Olivier Dubois’in ailesini üzüyor. İçinde 4 Ağustos Perşembe günü Liberation gazetesine verilen bir röportaj Olivier Dubois’in çalıştığı Yeni Dışişleri Bakanı Catherine Colonna, bu hafta aile ile görüşme teklifinin formüle edildiğini garanti ediyor. Ayrıca “kimsenin bundan şüphe duymadığı” konusunda ısrar ediyor: “Olivier Dubois’in kaçırılmasından bu yana serbest bırakılması için her türlü çaba gösterildi.” Bakan, “adam kaçırma konusunda tek bir kural olduğunu belirtiyor: Gerçekten de, bu takdir yükümlülüğüne mümkün olduğunca katı bir şekilde saygı göstermektir”.

Ancak akrabaları bu kuralın katı bir şekilde uygulanmasından pişmanlık duyar. Canèle Bernard, “Diğer Fransızlar gibi kabul ediliyoruz, ailem kardeşimin durumu hakkında kesinlikle hiçbir şey bilmiyor” diyor. Annesi ve eşiyle, selefi Jean-Yves Le Drian ile tek bir telefon görüşmesinden sonra, 30 Mayıs’ta taahhütlü mektupla bakandan kendisiyle yüz yüze görüşmesini istemişlerdi. 26 Temmuz’da Quai d’Orsay kriz birimi, müdür yardımcısı ile bir telefon görüşmesi teklif etti, ancak “bakanla doğrudan görüşme olasılığına ilişkin bir cevabımız yok”, diyor Canèle Bernard. Olivier Dubois’in kız kardeşi, “16 ay sonra kriz birimi sorularımızı yanıtlayamıyor, bir rehinenin ailesi olarak kabul edilmemizin ve güvene alınmamızın zamanı geldi” diyor.

Fransa cumhurbaşkanını doğrudan ilgilendiren bu yeni iletişim operasyonuyla gazetecinin ailesi de Quai d’Orsay ile doğrudan temas kurmayı umuyor. Ayrıca 6 Ocak’ta bugüne kadar 110.000’den fazla imza toplayan bir imza kampanyası başlatıldı. Canèle Bernard, “Bu, oğlumuz ve kardeşimiz serbest bırakılıncaya kadar sürecek bir numaralı seferberlik eylemidir” dedi. “Bu dilekçe, birçok vatandaşın onunla, ailemizle özdeşleştiğini ve onu önemsediğini gösteriyor, dilekçelerle bir çok sebep duyuldu.”

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*