nehirler ve nehirler acı içinde

Yayınlandı :

Bu, Fransa’da kuraklık için referans yıl olan 1976’dan beri duyulmamış bir olay. Ülkeyi Batı’dan Doğu’ya kat eden Loire, çok düşük seviyelere ulaştı ve Boulevard du Rhin’de nehir navigasyonu zorlanıyor. Tüm bölgelerde su gözcüleri güvertededir.

1976’da Tours’da Loire sadece mütevazı bir nehir büyüklüğündeydi. Haziran sonunda, dönemin başkanı Valéry Giscard d’Estaing bir ” Ulusal felaket » hangi « milli dayanışma “.

Ve bu yıl yine Loire’da, nehirlerin durumunu ve biyolojik çeşitliliğini ilk gözlemleyen balıkçılar endişeli. Başkent Mani Fishing’in güneyinde, Orleans’ın eteklerinde bir balıkçı, Ağustos ayının başlarında boğucu sıcağında Concriers kanalına kancasını atan birkaç kişiden biri.

Birkaç metre ötedeki Loire’a bağlı olan su deposu nehirle aynı kaderi paylaştı: Hükümet bilgi sitesi Vigicrues’e göre, Temmuz ayının başına kıyasla bir metre daha az su.

Bu tecrübeli balıkçı, kuraklığın biyolojik çeşitlilik üzerindeki etkisini her gün görüyor. Balıkların durumu hakkında endişeleniyor.

Amélie Beaucour’un balıkçıların oltalarını atmakta tereddüt ettiği Loire kıyıları hakkındaki raporunu dinleyin
Fransa’da kuraklık

Bir önceki ısı dalgası sırasında, bu konumdaki Loire’nin suyu 32°’ye ulaşmış ve bazı türleri derinlere veya çevredeki su yollarına sığınmaya zorlamıştı. Brittany’deki Côtes d’Armor veya Doğu’daki Belfort bölgesi gibi bazı eyaletler de Eylül ayına kadar su yollarında balık avlamayı yasakladı.

Hala Brittany’de, Ille-et-Vilaine bölgesi endişeli ve su yolları sıkıntılı. Departman Mayıs ayından beri yüksek alarmda. AFP’nin temasa geçtiği vilayet, “ bölgesel düzeyde genel yağış açığı ile yedi ay “Ekim 2021’den beri gözlemleniyor. Bu yağmur suyu genellikle Brittany’deki içme suyu üretiminin %75’ini oluşturan ve kaynakları olan barajlara doğru akıyor” kamu ağlarının temini için en endişe verici “, yine valiliğe göre.

Ülke genelinde, Bölgesel Çevre Departmanlarından memurlar – yaklaşık 200 kişi – Fransa Biyoçeşitlilik Ofisi’ne gönderilen ölçümler ve anketler yapıyor (OFB) ve daha sonra su kullanımını kısıtlayan valilik emirleri vermek için kullanılır.

Ayrıca okuyun : Fransa’da kuraklık: 100’den fazla belediye içme suyuna sahip değil

500 km kanal seyrüsefere kapatıldı

İçme suyu teminine ek olarak, nehirler ve nehirler de navigasyon için kullanılmaktadır. Bu olağanüstü kuraklığın bir sonucu olarak, kanalların ve nehirlerin su seviyesi en düşük seviyede: Ülkenin doğusunda eğlence amaçlı denizcilik için 500 kilometrelik kanallar kapandı.

Fransa’yı Almanya’dan ayıran nehir Ren üzerinde, Rotterdam’dan gelen kargo gemileri teslimatlarını yapmak için mücadele ediyor. Voies navigables de France’ın Rhône-Saône havzasının yöneticisi Cécileavezar, sahada karşılaşılan zorlukların mikrofonunda ayrıntılarıyla anlatıyor. Theo Renaudon.

En ağır yüklü teknelerin geçmesine izin verecek kadar su yok. Bu nedenle, tüm rotayı geçebilmek için teknelerden daha düşük bir yükleme seviyesi – kapasitelerinin yaklaşık üçte biri – istenir. Ren’in Alman kesiminin tamamında su tutmayı mümkün kılan herhangi bir navigasyon çalışması yoktur ve bu nedenle su serbestçe denize akar, bu da daha düşük su seviyeleri gözlemlediğimiz anlamına gelir.

Bunun önemli olabilecek ekonomik sonuçları vardır, çünkü lojistik maliyeti, yani mal taşıma maliyeti, aynı miktarda malın ya ithalata ya da ihracata kayması nedeniyle zorunlu olarak artar. Örneğin, teknelerinizi normal kapasitelerinin sadece üçte birine kadar yüklerseniz, üç kat daha fazla tekne geçmeniz gerekir. »

(ve ajanslarla)

Ayrıca okuyun: Fransa’da kuraklık: kısıtlamalar ve kontroller artıyor

3 Ağustos 2022'de Fransa'nın güneybatısındaki Monfort en Chalosse yakınlarında kısmen kurumuş bir gölet görülüyor.
3 Ağustos 2022’de Fransa’nın güneybatısındaki Monfort en Chalosse yakınlarında kısmen kurumuş bir gölet görülüyor. AFP – GAIZKA İROZ

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*