Monts d’Arrée’de alevler devam ediyor ve “kabus devam ediyor” – BretagneCumartesi saat 13:30. Yaklaşık otuz kilometre boyunca görülebilen iki büyük duman bulutu Arrée dağlarının gökyüzünde yükseliyor. İlki Brennilis ile ilgilidir. Corsforn ve Kermorvan denilen yerler arasında yer alır. Yangın hızla ilerler, doğu rüzgarı tarafından itilir ve yelpazelenir. Belediye yolu C1’de vatandaşlar toplandı. “Kabus devam ediyor, bir adam ağlıyor. Bundan asla kurtulamayacağız. »

Brennilis'te yangın, kuvvetli bir rüzgarla yelpazelenen aşırı kuru bitki örtüsünde çok hızlı ilerledi.
Brennilis’te yangın, kuvvetli bir rüzgarla yelpazelenen aşırı kuru bitki örtüsünde çok hızlı ilerledi. (Fotoğraf Didier Deniel)

Sığır emniyete götürüldü

Oradan çok uzakta olmayan çiftçiler, alevlerden korkan sığırlarıyla tarlalarını değiştirmeye karar verirler. “Nereye gideceklerini bilmiyorlardı. Tepeden aşağı indiler. Durumu yöneten belediye başkan yardımcısı Dominique Coadour, yangının ilerleyebileceğini ve yolun karşısına geçebileceğini açıklıyor. İki ev sergileniyor. Çevreyi korumamızı istedim. Dün, zaten, yangın yeniden başladı. »

Endişeli vatandaşlar alevlerin ilerlediğine tanık oluyor.
Endişeli vatandaşlar alevlerin ilerlediğine tanık oluyor. (Fotoğraf Didier Deniel)

Neyse ki, itfaiyecilerin çalışmaları meyvesini verecek. Alevler nihayet köknar ağaçlarını yuttuktan sonra kontrol altına alınacak. Bu harekat alanında görev yapan otuz adamın inatçılığı sayesinde bu yol eksenine ulaşamayacaklar. Sakin bir şekilde görünmek istediği halde, çok stresli bir durumdan muzdarip olan sakinlerden birinin en büyük rahatlaması için. “Alevlere 400 m mesafedeki evimi restore ediyorum. Yangın olursa bu bir trajedi olur. Akşam, 15 hektar yandı ve elektrik santralinden uzak bir alan olan yüzlerce kişi hala tehdit altındaydı.

Çiftçiler, sığırlarını başka bir tarlada güvenliğe getiriyor.
Çiftçiler, sığırlarını başka bir tarlada güvenliğe getiriyor. (Fotoğraf Didier Deniel)

Rüzgar közleri canlandırıyor

Dakikalar geçiyor. Brennilis’ten, durumun çok gergin göründüğü Brasparts’tan aniden etkileyici duman bulutları geldiğini görüyoruz. Orada, Saint-Rivoal yolunda söz konusu olan Stumenven bölgesidir. Ateşin yiyecek bulduğu, yumuşak ağaçlarla dikilmiş çok ağaçlık bir alandır. Bir itfaiyeci, “Orada bir fırın var, diyor. Doğu rüzgarı şiddetli ve güçlenmeye devam ediyor. Alevleri söndürmek zor olacak. Birkaç saat boyunca her yerde fumarol gördük. Alevler, Temmuz ayında tedavi edildikleri yerde devam ediyor. Bu orman yangınında 100 itfaiyeci ve 35 makine görev yapıyor. Gökyüzünde jandarma helikopteri dönüyor. Belirli bir komuta yeri ve ayrıca bir tıbbi destek noktası etkinleştirildi.

Hava varlığı yok

Saat 16.00 sıralarında, 45 km/s’lik rüzgarın etkisiyle yangın çok hızlı bir şekilde ilerlemeye devam etti. Öyle ki, yetkililer iki bölge yolunda tüm trafiği yasaklamaya karar verdiler: Saint-Rivoal’a giden D30 ve kuzeyden güneye Arrée dağlarından geçen ve Mont-Saint-Michel’in eteğinden geçen D785.

Akşam saatlerinde Brest kaymakamı Jean-Philippe Setbon, bu aşamada “yangının suç izi kanıtlanmadı. İlle-et-Vilaine ve Côtes-d’Armor’dan ekipler, departman dışı takviyelerle birlikte yüz itfaiyeci ve makine şu anda seferber edilmiş durumda. Saint-Rivoal yolu üzerinde bulunan yaklaşık on nüfuslu Kilivihan mezrası boşaltıldı. Yangın henüz kontrol altına alınmış değil. Önümüzdeki saatler için her şey rüzgarın zayıflayıp zayıflamamasına bağlı olacak.

Hava kaynakları talep edilmişti ancak su bombardıman uçağı Dash başka bir göreve gönderilmişti, “öncelik, çünkü evler tehdit altında”, vilayete akşam söyledik.

Arrée dağlarının iki ana yangınında dün yüz itfaiyeci görev yaptı.
Arrée dağlarının iki ana yangınında dün yüz itfaiyeci görev yaptı. (Fotoğraf Didier Deniel)

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*