Monts d’Arrée, Morbihan, Le Mans… Bu Cumartesi Batı’da çok sayıda yangın var

İtibaren ince ile Morbihan, 6 Ağustos 2022 Cumartesi günü Brittany’de çok sayıda yangın çıktı. Diğer bölgeler de etkilendi. Stok alıyoruz.

Arrée dağlarında yangın yeniden başladı

Öğleden sonra, Finistère’in merkezinde yangın çıktı. Arrée dağlarında, Temmuz ayında çıkan büyük bir yangında 1.700 hektarlık bitki örtüsünün yok olduğu yer.. Bu Cumartesi, biri Brennilis’te 15 hektar, diğeri Kilivihan’da 10 hektar olmak üzere iki yangının başladığı kaydedildi. İkincisi, öğleden sonranın sonunda henüz ustalaşmamıştı.

Météo Bretagne tarafından tespit edilen duman, bu öğleden sonra Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan görüldü:

Kilivihan köyünden bir düzine kişi tahliye edildi.

Finistère’deki Monts d’Arrée’den yükselen duman, 6 Ağustos 2022 Cumartesi. | BATI FRANSA

Valiliğe göre bunlar “hava koşulları, özellikle kuvvetli rüzgarlar” bu da Monts d’Arrée bölgesindeki birkaç salgını yeniden etkinleştirdi. Site 8 Ağustos Pazartesi gününe kadar halka kapalıdır.

Morbihan’da 20 yangın

Morbihan departmanı da bu Cumartesi çok sert etkilendi. Cumartesi günü burada yirmi yangın çıktı, yedisi akşamın başında devam etmekteydi. Yirmi hektar bitki zaten yanmıştı. Valilik, 350 itfaiyeci ve 120 cihazın konuşlandırıldığını gösteriyor. Yangında can kaybı yaşanmazken, evlerde herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı.

Bölümün başkenti Vannes bu yangınlardan etkileniyor. İtfaiye ekiplerine sabah geç saatlerde liman yakınlarında çıkan bir yangın ihbarı verildi ve yangın kontrol altına alındı, yangının ardından – öğlen saatlerinde çekilen bu fotoğrafta da görüldüğü gibi hala bitki örtüsü yanıyor.

Vannes limanının havadan görünümü, 6 Ağustos 2022 Cumartesi. | ULM KANATLAR GÜNCEL

Saint-Philibert’te evler boşaltıldı

Hala kıyıda, Morbihan’da, Saint-Philibert komünü hala savaşıyor, bu Cumartesi akşamın erken saatlerinde, evlerin yakınında öğleden sonra erken saatlerde ilan edilen bir orman yangınına karşı. İtfaiyeciler olay yerinde ve bir Dragon helikopteri konuşlandırıldı. Morbihan vilayetini belirten bir alt bölümdeki evler önlem olarak tahliye edildi.

“İki zorlukla karşı karşıyayız: kuvvetli rüzgarlar ve trafikle ulaşım zorluğu”açıkladı Batı Fransa Operasyonları koordine eden Komutan Julien Daguenet.

Saint-Philibert’te (Morbihan) çıkan yangından çıkan duman, 6 Ağustos 2022 Cumartesi sahilden görüldü. | BATI FRANSA

Morbihan’ın başka bir yerinde, Questembert’te 4 hektarlık alanı yaktıktan sonra evleri tehdit eden bir çalı yangını söndürüldü. 70’den fazla itfaiyeci ve 32 makine seferber edildi.

Bölümün daha batısındaki Locoal-Mendon kasabası da bu Cumartesi büyük bir yangın yaşıyor.

Diğer bölgelerdeki yangınlar

Brittany dışında, Le Mans (Sarthe) yakınlarındaki bir orman da alevler içinde. Bu yangını söndürmek için sahada toplam 80 itfaiyeci görev yapıyor. “büyük ölçekli”.

Valilik, durumun gelişimine dikkat ederek yakındaki konutları tahliye etmenin gerekli olmadığı an için garanti eder.

Fransa’nın daha güneyinde, örneğin Gironde, Gard veya Hérault gibi yangınlar için itfaiyeciler de güçlü bir şekilde seferber edildi.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*