Laurent Gbagbo affedildi, yeni bir yatıştırma işareti

Yakın tarihe siyasi şiddetle damgasını vuran bir ülke olan Fildişi Sahili’nde sürmekte olan yatıştırmanın yeni bir işareti olan Cumhurbaşkanı Alassane Ouattara, Cumartesi günü selefi ve eski rakibi Laurent Gbagbo’yu 20 yıl hapis cezasına çarptırdı. ülkesinde hapiste.

Fildişi Sahili’nin bağımsızlığının 62. yıldönümü münasebetiyle yaptığı konuşmada Bay Ouattara, “Sosyal uyumu güçlendirmek için Bay Laurent Gbagbo’ya cumhurbaşkanlığı affı veren bir kararnameyi imzaladım” dedi. ‘Fildişi.

Devlet Başkanı ayrıca “hesaplarının dondurulmasını ve vadesi geçmiş emekli maaşlarının ödenmesini” talep ettiğini de açıkladı.

Ayrıca, Laurent Gbagbo rejiminin askeri ve güvenlik aygıtının 2010-2011 krizindeki rollerinden hüküm giymiş iki eski şahsiyetine “şartlı salıverilme” sağlayan bir kararnameyi imzaladığını da belirtti.

Bunlar, Donanmanın eski patronu Amiral Yardımcısı Vagba Faussignaux ve Abidjan’daki Agban kampındaki jandarma zırhlı filosunun eski başkanı Komutan Jean-Noël Abéhi.

2011 yılı sonunda nakledildiği Lahey’deki Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) tarafından insanlığa karşı suçlardan Mart 2021’de kesin olarak beraat eden 77 yaşındaki Laurent Gbagbo, 17 Haziran 2021’de ülkesine yeşil ışık yakarak ülkesine döndü. Bay Ouattara.

Döndüğünden beri hiç endişe duymadan, 2010-2011 krizi sırasında Batı Afrika Devletleri Merkez Bankası’nın (BCEAO) “soygunu” nedeniyle Fildişi Sahili’nde 20 yıl hapis cezasının etkisi altında kaldı. .

Kriz, Bay Gbagbo’nun Alassane Ouattara’nın 2010 yılı sonundaki cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki zaferini tanımayı reddetmesinden kaynaklandı ve bu, Laurent Gbagbo’nun Nisan 2011’de Abidjan’da tutuklanmasına kadar yaklaşık 3.000 ölü bırakan şiddete yol açmıştı.

Ekim 2021’de, yeni bir sol pan-Afrikanist siyasi oluşum olan Afrika Halk Partisi – Fildişi Sahili’ni (PPA-CI) başlattı. Ölene kadar siyaset yapmaya devam etmek istediğini söylese bile, o zamandan beri nispeten ihtiyatlı davrandı.

Bu lütuf, her ikisi de muhalif olan Alassane Ouattara, Laurent Gbagbo ve bir başka eski başkan Henri Konan Bédié arasında 14 Temmuz’da yapılan görüşmeden kısa bir süre sonra geldi.

– Bağımsızlık Günü’nün konukları –

Devlet Başkanı Cumartesi günkü konuşmasında, “ulusal çıkarları ilgilendiren meseleler ve ülkemizde barışı sağlamlaştırmanın yolları ve araçları üzerine dostane bir atmosferde tartıştığımız” “kardeşlik bir toplantı” olduğunu doğruladı.

Daha önce iki adamla, Kasım 2020’de Henri Konan Bédié ve Abidjan’a döndükten bir ay sonra Temmuz 2021’de Laurent Gbagbo ile ayrı ayrı tanışmıştı.

Her ikisi de Pazar günü Fildişi Sahili’nin siyasi başkenti Yamoussoukro’daki Bağımsızlık Günü kutlamalarına katılmaya davet edildi.

Eski cumhurbaşkanları, Alassane Ouattara’nın Ekim 2020’de anayasaya aykırı gördükleri yeni dönem adaylığına itiraz ederken, Bay Konan Bédié “sivil itaatsizlik” çağrısında bulundu.

Bu cumhurbaşkanlığı seçimi, yaklaşık yüz kişinin ölümüne neden olan yeni siyasi şiddete yol açmıştı.

Laurent Gbagbo’nun ICC tarafından nihai olarak beraatinden ve Alassane Ouattara tarafından yetkilendirilen dönüşünden önce bile, büyük bir olayda yer alan Mart 2021’deki yasama seçimleri vesilesiyle yatıştırma başlamıştı.

Başkanlık partisi tarafından kazanılmış olsa da, on yıl iktidarda kaldıktan sonra 2010’daki yenilgisinden bu yana tüm anketleri boykot eden Laurent Gbagbo’nun destekçileri de dahil olmak üzere muhalefetin Ulusal Meclis’e geri dönmesine izin vermişlerdi.

2023’te bir sonraki yerel seçimlerin ve 2025’te cumhurbaşkanlığı seçimlerinin şiddet olmadan gerçekleşmesini sağlamak amacıyla hükümeti, siyasi partileri ve sivil toplum kuruluşlarını bir araya getiren bir “siyasi diyalog” açıldı.

Fildişili siyasi yaşam, yirmi yıldan fazla bir süredir MM tarafından yönetiliyor. Ouattara, Bédié ve Gbagbo, sırasıyla 80, 88 ve 77 yaşlarında.

stb/ybl

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*