Khayakazi Madlala, yeni Güney Afrikalı lirik ses

Yayınlandı :

Güney Afrika’da, lirik sanat ve opera uzun zamandır apartheid altında beyaz şarkıcıların ayrıcalığıysa, ayrımcı rejimin sona ermesiyle birlikte işler değişti ve siyah sesler giderek daha fazla ortaya çıkıyor. Bazıları, soprano Pretty Yende gibi, dünyayı çoktan fethetti. Bütün bir nesil, yapım aşamasında olan genç bir şarkıcı olan Khayakazi Madlala gibi onun ayak izlerini takip etmeyi umuyor. Claire Bargelès onunla Johannesburg’dan bir saat uzaklıktaki Potchefstroom konservatuarında tanıştı.

Khayakazi Madlala’nın sesinin tüm odayı sarması için sadece birkaç seslendirme yeterlidir. Sahne dışı, kocaman gülümsemesi, sakin ve mütevazı tavrı, şarkı söylemeye başladığında yaydığı güç hakkında hiçbir fikir vermiyor.

Burası benim en sevdiğim prova odası. Bu parçanın sesini gerçekten çok seviyorum ve burada prova yapmak, aynanın önünde seyirci önünde pratik yapmak harika. Lirik sanat çok katı, ama onunla birlikte gelen zorlukları seviyorum. Müjde söylemek için mikrofonu alıp gidebilirim, ancak bu opera aryaları için gerçekten çalışmak için zaman ayırmam, işte iyi ustalaşmam ve nasıl bir rol oynayacağımı da bilmem gerekiyor. Ama bana bu sanatı sevdiren tüm bu zorluklar. »

Operada eşsiz bir ses

O şimdi, müziksever ailesindeki lirik ezgilerle sakinleştiği Eastern Cape’deki kırsal köyünden çok uzakta. Okul korolarından kilise korolarına kadar Khayakazi, yavaş yavaş bu tür müziklere karşı bir tutku keşfetti. Operada Mimi oynadıktan sonra bohem Puccini rolüyle dikkatleri üzerine çeken 27 yaşındaki şarkıcı, sanatını yaşamak için konserlere gidiyor.

Annemin ölümünden sonra sahne almaya karar verdim. Kardeşlerime bakmak zorundaydım. En büyük ben olduğum için dördü maddi olarak bana bağlı. Ve yavaş yavaş kendimi tanıttım ve gelip farklı şirketler için şarkı söylemem istendi. »

Genç soprano, sahnede olmadığı zamanlarda günlerini elmas taklidi elbiselerden ve spot ışıklarından uzakta, Johannesburg’un güneyindeki Potchefstroom’daki bu konservatuarda, eğitimini tamamladığı yerde geçiriyor. Oraya, onu bir şarkı yarışması sırasında keşfeden öğretmeni Conroy Cupido’dan ders almaya geldi.

O bir süperstar ! Onu herhangi bir uluslararası sahnede tamamen hayal edebiliyorum. o heyecanlandırır. Bunun için sesi ve çalışma yeteneği var. Sesi gerçekten eşsiz, operada ona “lirico-spinto” diyoruz, Verdi ve Wagner’i söyleyebilen heybetli bir ses ve sesi belli bir güzelliğe sahip. Çok nadirdir. »

Yetenekler yurtdışına gitmek zorunda kaldı

Apartheid’in sona ermesinden sonra, birçok siyah şarkıcı şimdiye kadar bilinmeyen yeteneklerini ifade edebildi. Artık soprano Pretty Yende veya tenor Levy Sekgapane gibi dünya sahnelerinde parlıyorlar.

Conroy Cupido, Khayakazi Madlala gibi yeni seslerin ortaya çıkmaya devam etmesine şaşırmıyor: Ülkedeki birçok şarkıcı, topluluklarının koroları sayesinde klasik müzik ve opera zevki geliştiriyor. Ve sonra takip edebilecekleri iyi kurslarımız var. “.

Bu yeni dinamiğe rağmen, genç şarkıcı geleceğini Güney Afrika’da görmezken, ülkenin tek bir şirketi var, o da düzenli olarak operalar sahneleyen Cape Town. Khayakazi Madlala’nın en sık performans sergilediği Johannesburg şirketi, finansman yetersizliğinden dolayı 2018 yılında kapılarını kapatmak zorunda kaldı. Üyelerinden biri onu küllerinden çok daha mütevazı bir şekilde hayata döndürdü.

Güney Afrika’da iş arayan kaç şarkıcı olduğunu hayal edin. Bu da bizi yurtdışına gitmeye itiyor, pişman olur. Oldukça üzücü, çünkü buradaki zenginlikleri alıp başkalarına vermekten ibaret. »

Khayakazi Madlala, belki de fark edilmek için uluslararası yarışmalara girmeyi planlıyor ve bir gün kendisinden önceki diğer yurttaşlar gibi dünyanın dört bir yanındaki opera sahnelerinde parıldamayı umuyor.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*