İtalya, paylaşılan enerji – Bugünün ekonomisi

Yayınlandı :

Bu, hiçbir ülkeyi ayırmayan ve en çok yoksulları vuran küresel bir olgudur: enflasyon herkesin satın alma gücünü zayıflatır. Yükselen fiyatlar karşısında herkesin bir kriz karşıtı tarifi var. Bugün İtalya’da, geçen sonbahardan bu yana bir “enerji topluluğuna” ev sahipliği yapan Turano Lodigiano köyünde rapor verin. Proje, enerji fiyatlarındaki patlamadan önce doğdu, ancak yine de tasarruf yapılmasına izin veriyor.

Yani kurulumun ilk kısmı bu. Okul spor salonunun çatısına yerleştirilen panellerdir. »

Turano Lodigiano’nun sessiz ve güneşli küçük meydanında, enerji tedarikçisi Sorgenia’nın strateji danışmanı Fabrizio Prestinoni, Lombardiya’daki ilk yenilenebilir enerji topluluğunun tesislerini sunuyor: “ Bu iki ünite, spor salonu ve soyunma odalarının tüketiminin bir kısmını sağlıyor ve yenilenebilir enerji topluluğunun toplam dokuz belediye binasına tedarik sağlıyor. “.

50.000 KWh elektrik üretimi

On dört kişi ve bir kilise de bu sisteme bağlı. Tanımlanmış bir alanda bulunmaları gerekir, ancak belirli bir cihazla birbirlerine fiziksel olarak bağlı olmaları gerekmez.

Panellerden gelen elektrik, onlara fiziksel olarak bağlı olan sayaçlar tarafından tüketilir. Gerçek öz tüketimdir. Sanal öz tüketimin hesaplanmasında enerji fazlası dikkate alınır. Paneller üretirken tüketilen, ancak panellere fiziksel olarak bağlı olmayan topluluk üyeleri tarafından tüketilen enerjidir… Bu öz tüketim, yenilenebilir enerji topluluğunu ödüllendiren ikramiyelerle değerlenir. İşte bu, belediye başkanı geldi ! »

Emiliano Lottaroli ve Sorgenia, İtalyan Parlamentosu Avrupa enerji toplulukları direktifini kabul ettiğinde Turano Lodigiano’da bir fotovoltaik tesisi kurmayı planlamıştı. Belediye meclis üyesi daha sonra mevcut dosyanın stokunu aldı: “ Tüm kamu binalarından 30 civarında faydalanabileceğimizi gördük. üretilen enerjinin yüzdesi. Gerisini, gülünç bir ekonomik tazminat ile ağa enjekte etmeliydik. “.

Böylece fırsat yakalanmış ve Sorgenia tarafından dijital bir platform üzerinden yönetilen bu topluluk doğmuştur. Şirketin satış ve yeşil teknoloji müdürü Mario Mauri tarafından verilen rakamlar bunu doğruluyor: daha fazla elektrik kendi kendine tüketiliyordu.

Kurulum 50 üretir 000 KWh, tüm topluluk 80 kullanıyor %. Ve ortalama olarak, üyeler 50 Topluluk tarafından üretilen enerjinin yüzdesi ve diğer yarısı her zaman şebeke tarafından sağlanır. Bunun nedeni, tüketim ve üretimin mükemmel bir uyumunun olmamasıdır. Bu, kurulmakta olan bir depolama pili tarafından güçlendirilecektir. »

Sosyal, kültürel ve çevresel bir değer

Turano Lodigiano’nun ötesinde, enerji krizinin başlangıcından bu yana Sorgenia daha fazla talep görüyor. ” Talep çok arttı ve bunun nedenlerinden biri kesinlikle enerji maliyeti ve her şeyden önce sadece fiyatla değil, aynı zamanda enerjinin mevcudiyetiyle de bağlantılı endişe. »

Peki ne gibi tasarruflar yapılabilir? Turano Lodigiano belediye başkanı Emiliano Lottaroli, ofisinde, destekleyici belge olarak ilk tahminleri veriyor: ” Toplam tasarruf 30 Haziran’da 8970 Euro olarak gerçekleşti. Bu ekonomik düşüncelerin dışında, bu topluluğun sosyal, kültürel ve çevresel bir değeri vardır. “.

Topluluk bir yıldan daha kısa bir süre önce üretmeye başladı. Bazı noktalar açıklığa kavuşturulmaya devam ediyor: Bu 9000 Euro’yu üyelere nasıl dağıtıyoruz? ? Belediye ve üyelerin bunun bir kısmını zor durumdaki ve akaryakıt kıtlığı çeken ailelere ayırmayı planladığını bildiğimiz için henüz tespit edemedik. “.

Mariarosa Caprini, öncelikle çevresel nedenlerle Solisca topluluğuna katıldı. Neyi kurtarabildiğini henüz bilmiyor ama alışkanlıklarını değiştirdi: ” Belediye başkanı bize açıkladı. Eskiden ofise gelmeden telefonu kapatabilmek için sabah 6’da çamaşırları çamaşır makinesine koyardım, şimdi havanın güneşli olduğunu bildiğim için dışarı çıkmadan önce sabah 9’da çamaşır makinesini çalıştırıyorum. Enerjinin yeşil olduğunu biliyorum ve sonra para biriktiriyorum “.

Bir uygulama, üyelere daha verimli ve daha ucuz tüketim için tavsiyelerde bulunur.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*