İsrail, Gazze’ye yönelik “bir haftalık” baskınlara hazırlandığını söyledi

İsrail ordusu 6 Ağustos 2022'de Gazze'de bir binaya ateş açtı. - ASHRAF AMRA - AFP

İsrail ordusu 6 Ağustos 2022’de Gazze’de bir binaya ateş açtı. – ASHRAF AMRA – AFP

İsrail ordusu Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Gazze Şeridi’ne yönelik “bir haftalık” baskınlara hazırlandığını duyurdu. İslami Cihad ile ateş alışverişi Filistin tarafında şimdiden bir düzineden fazla ölüme neden oldu.

Bundan sonra ilk kez yeni şiddet patlaması Cuma günü başlayan, öğleden sonra İsrail metropolü Tel Aviv’de uyarı sirenleri çaldı. Şimdiye kadar, İsrail ordusunun saldırılarına yanıt olarak İslami Cihad’ın roket fırlattığı Gazze yakınlarındaki bölgelerde seslerini duyurmuştu.

Filistinli grubun silahlı kanadı Kudüs Tugayları kısa bir açıklamada İsrail’in Tel Aviv, Aşkelon, Aşdod ve Sderot şehirlerine “ağır bir roket yağmuru” ateşlediğini doğruladı.

İsrail ordusu bir hafta sürecek operasyona hazırlanıyor

Örgütün bir yetkilisi olan Mohammed Al-Hindi bir basın açıklamasında, “Savaş daha yeni başlıyor” dedi. Ve bu, Mısır kaynaklarının yine de İsrail ile Gazze’deki silahlı gruplar arasında tarihi bir aracı olan Kahire’nin bir arabuluculuk kurmaya çalıştığını belirtmesinden sonra.

İsrail ordusundan bir sözcü, ordunun “bir hafta sürecek operasyona” hazırlandığını ve “şu anda ateşkes müzakerelerini yürütmediğini” söyledi. Gazze yetkilileri, İsrail bombardımanında beş yaşında bir kız çocuğu da dahil olmak üzere 15 kişinin öldüğünü ve 125 kişinin yaralandığını bildirdi.

Acil servislere göre, İsrail tarafında şarapnel isabeti ile iki kişi yaralandı. Ordu, roketlerin çoğunun füze kalkanı tarafından durdurulduğunu, yerel makamlara göre Sderot’ta bir binanın hasar gördüğünü ve aynı güney kesiminde yangın çıktığını söyledi.

elektrik kesintileri

24 saat boyunca İsrail, İsrail’e ait siteleri hedef aldığını iddia etti. İslami Cihatİsrail ordusuna göre 15 savaşçı öldürüldü. Bunların arasında grubun başkomutanı Tayssir Al-Jabari de bulunuyor.

Geçen yılki yıldırımdan bu yana iki düşman arasındaki en kötü tırmanış, Mısır, Akdeniz ve İsrail arasına sıkışmış küçük toprak dilini ve 2,3 milyon sakinini tek merkezi elektriğinden şimdiden mahrum etti.

Elektrik şirketi Cumartesi günü yaptığı açıklamada, 2007’den beri Gazze’ye abluka uygulayan Yahudi devletinin son yıllarda sınır kapılarını kapatmasının ardından yakıtın “kıtlığı nedeniyle (çalıştığını) durdurduğunu” söyledi. günler, dizel teslimatlarını etkin bir şekilde kesintiye uğratıyor.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı, elektrik kesintileri nedeniyle önümüzdeki saatlerin “önemli ve zor” olacağı konusunda uyardı.

Gazze’de ‘önleyici saldırı’

Filistin Toprakları’ndaki BM İnsani İşler Koordinatörü (Ocha) Lynn Hastings, “yakıt, gıda ve tıbbi malzeme” yerleşim bölgesine girişe izin verilmesi çağrısında bulundu.

Bir AFP gazetecisi, Gazze Şehri sakinlerinin bütün gün evlerine kapandığını kaydetti.

Bu yeni çatışmaya yol açan şey, bu hafta başlarında Batı Şeria’da İslami Cihad liderinin tutuklanması oldu. Misillemelerden korkan İsrailli yetkililer, İslamcı hareket Hamas tarafından yönetilen ve İslami Cihad’ın iyi kurulduğu bir mikro bölge olan Gazze’de “önleyici bir saldırı” başlattıklarını söyledi.

İsrail güçleri, 1967’den beri Yahudi devleti tarafından işgal edilen Batı Şeria’da, İsrail, ABD ve Avrupa Birliği tarafından terörist kabul edilen grubun 19 üyesini de tutukladı.

“Terörle mücadele operasyonu”

Bu, Yahudi devleti ile Gazze’deki silahlı örgütler arasında o zamandan beri yaşanan en kötü çatışma. mayıs savaşı 2021 Yerel yetkililere göre, Filistin tarafında on bir gün içinde savaşçılar da dahil olmak üzere 260 ve İsrail’de bir asker de dahil olmak üzere 14 kişi öldü.

İlk baskınların ardından örgüt, Yahudi devletini “savaş başlatmakla” suçladı.

İsrail Başbakanı Yair Lapid için bu, “acil bir tehdide karşı kesin bir terörle mücadele operasyonu”, “masum İsraillileri öldürmek isteyen” “İran’ın bir yardımcısı” olan İslami Cihad’ınki.

Hamas uzakta tutuluyor

İran’ın ideolojik ordusu olan Devrim Muhafızları, İsrail’i “ağır bir bedel ödemekle” tehdit ederek Filistinlilerin “yalnız olmadıklarını” garanti etti.

2019’da, bir İsrail operasyonunda İslami Cihad komutanının ölümü, birkaç gün boyunca ölümcül ateş değişimlerine yol açmıştı. 2007’de iktidara geldiğinden beri İsrail’le dört savaşta çarpışan Hamas, mesafesini korudu.

Gazze’deki El Ezher Üniversitesi’nde siyaset bilimi profesörü olan Cemal El Fadi’ye göre Hamas “topyekün bir savaşa sürüklenmek” istemiyor ve “katılmadığı için” bu yeni şiddet patlaması sona ermeli. “gelecek günlerde”.

Uluslararası Kriz Grubu (ICG) uzmanı Mairav ​​Zonszein, “Fakat daha fazla sivil öldürülürse, misilleme yapmak zorunda hissedecek” dedi.

BFMTV.com’da yayınlanan orijinal makale

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*