İsrail Gazze’ye ‘bir hafta’ baskın planlıyor

İsrail ordusu Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Filistin İslami Cihad ile karşılıklı ateş açılmasının Filistin tarafında altısı çocuk olmak üzere yirmi dört ölü bıraktığı Gazze Şeridi’ne yönelik “bir haftalık” baskınlara hazırlandığını duyurdu. bakanlık. Filistin yerleşim bölgesinde Sağlık.

Sınırın bir tarafında, Filistin topraklarına komşu İsrail topluluklarında roket uyarıları duyulmaya devam ediyor. Öte yandan Gazze şehri, ıssız sokaklar ve kapalı dükkanlar arasında adeta felç olmuş durumda. Ve hiçbir çıkış yolu görünmüyor.

Bir İsrail askeri sözcüsü, ordunun “yol açmaz şu anda müzakere yok ateşkes içinAncak daha önce Mısırlı yetkililer Gazze’de AFP’ye, İsrail ile Gazze’deki silahlı gruplar arasında tarihi bir aracı olan Kahire’nin bir arabuluculuk kurmaya çalıştığını ve mümkün olan en kısa sürede İslami Cihad heyetini kabul edebileceğini söylemişti. Cumartesi.

İsrail ordusu, İsrail’e ait siteleri hedef aldığını iddia ediyor. İslami Cihat. Ordu, Cuma öğleden sonra savaşçılarından 15’inin öldürüldüğünü, Gazze yetkilileri ise beş yaşında bir kız çocuğu da dahil olmak üzere 13 kişinin öldüğünü ve 100’den fazla kişinin yaralandığını bildirdi. Filistin Sağlık Bakanlığı’na göre, o zamandan beri bilanço 24’e çıkacaktı.

İsrail ordusuna göre, Gazze’den yapılan atışlar şimdiye kadar herhangi bir can kaybı veya hasara yol açmadı, roketlerin çoğu füzesavar kalkanı tarafından durduruldu.

İslami Cihad’ın silahlı kanadı Kudüs Tugayları, Cuma günü İsrail topraklarına 100’den fazla roket fırlattıktan sonra bunun sadece bir “ilk cevap“Liderlerinden biri olan Tayssir Al-Jabari’nin bir İsrail saldırısında öldürülmesine.

Batı Şeria’da tutuklamalar

İsrail güçleri, 1967’den beri Yahudi devleti tarafından işgal edilen Batı Şeria’da, İsrail, ABD ve Avrupa Birliği tarafından terörist olarak kabul edilen 19 İslami Cihad üyesini de bir gecede tutukladı.

Bu yeni silahlı çatışmaya yol açan şey, bu hafta başlarında işgal altındaki Batı Şeria’da grubun bir liderinin tutuklanması oldu. İsrailli yetkililer, misilleme korkusuİslamcı hareket Hamas tarafından yönetilen ve İslami Cihad’ın iyi yerleştiği bir mikro bölge olan Gazze’de “önleyici bir saldırı” başlattıklarını söyledi.

hakkında en kötü hesaplaşma Yerel makamlara göre, Mayıs 2021’de on bir gün içinde Filistin tarafında savaşçılar da dahil olmak üzere 260 ve İsrail’de bir asker de dahil olmak üzere 14 ölü bırakan savaştan bu yana Yahudi devleti ile Gazze’deki silahlı örgütler arasında.

Cumartesi günü İslami Cihad, ateşkes seçeneğini reddetti ve “yere odaklan“. İlk baskınlardan sonra örgüt, Yahudi devletini sahiplenmekle suçladı”bir savaş başlattı“. Genel sekreteri Ziad al-Nakhala, savaşacağına dair güvence verdi”yorulmadan“, Lübnan televizyonu Al-Mayadeen ile Tahran’da bir röportajda.

“Acil Tehdit”

İsrail, acil bir tehdide karşı kesin bir terörle mücadele operasyonu gerçekleştirdi“İsrail Başbakanı Yair Lapid Cuma günü televizyonda yaptığı açıklamada, silahlı grubu suçlu olmakla suçladı”a İran vekili“istemek”masum israillileri öldür“.”Halkımızı savunmak için ne gerekiyorsa yapacağız.“, diye temin etti.

Arap Birliği kınadı”vahşi İsrail saldırganlığı“, Ürdün İsrail ve Batı Şeria’ya komşu iken “bitirmenin önemini vurguladı.” bu işte “saldırı“.

2019’da bir İsrail operasyonunda İslami Cihad komutanının ölümü, bu grup ile İsrail arasında birkaç gün süren ölümcül ateş değişimlerine yol açtı. 2007’de iktidara geldiğinden beri İsrail’le dört savaşta çarpışan Hamas, mesafesini korudu.

Yahudi devleti 2007’den beri bir Gazze’de sıkı ablukayoksulluk ve işsizlikle boğuşuyor. Salı gününden bu yana tüm sınır kapılarını kapatarak İsrail’de çalışma izni olan binlerce Gazzeliyi evde kalmaya zorladı. Ayrıca Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre, normalde yerleşim bölgesini tedavi için günlük olarak terk eden yaklaşık 50 kişinin önlenmesi.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*