İngilizler tarihi bir yarışmadan sonra laneti bozdu

Yayınlandı :

Erkeklerin kazandığı Dünya Kupası’ndan elli altı yıl sonra İngiltere, kadın takımının Avrupa finalinde Almanya’ya karşı kazandığı (2-1 s) zafer sayesinde nihayet yeni bir büyük şampiyonluk kazandı. Bu uzun zamandır beklenen kupa, rekor düzeyde popüler başarı elde eden bir yarışmanın özüdür.

“Başarınız, hak ettiğiniz kupanın çok ötesine geçiyor. Hepiniz, bugünün ve gelecek nesillerin kızlarına ve kadınlarına ilham verecek bir örnek oluşturdunuz.” İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, 31 Temmuz Pazar günü yaptığı basın açıklamasında, milli kadın takımının Avrupa finalinde Almanya’ya karşı kazandığı zaferi (2-1 ap) selamlayan ilklerden biriydi.

Hükümdarın belirttiği gibi, İngiliz Lionesses için bu zafer, ülkedeki kadın futbolunun artan popülaritesinin bir yansımasıdır. 2019 Dünya Kupası’ndan üç yıl sonra, Fransa’da, kadınların futboldaki yükseliş yörüngesini çoktan somutlaştırmış ve oradan geçen Covid-19 salgınına rağmen, İngiliz Euro tartışılmaz bir başarı ile sona eriyor.

Her şeyden önce, tribünlerdeki 87.192 seyirci tarafından kanıtlandığı gibi, bir Erkekler Avrupa maçı rekorundan çok daha fazla popüler bir başarı – İspanya, ülke-ev sahibi ve SSCB arasındaki 1964 baskısının finali için 79.115 (2- 1). Stadyumlarda 574.875 taraftarın bulunduğu bu Euro’nun toplam katılımı, beş yıl önce Hollanda’da 247.041 seyirci ile elde edilen kıtasal kadınlar yarışması için de en iyi notu kırıyor.

Kadın futbolu yükselişte

Almanlara bir Euro finalinde ilk mağlubiyetlerini yaşatan, 13 yarışmadan sekizini kazanan “Lionesses”, yavaş yavaş oyuna giren bir ülkenin kalbini fethetmeyi bitirdi.

İngiltere savunma oyuncusu, “Bu turnuvanın geride bırakacağı her şeyden önce toplumdaki değişim. İnsanları maçlara getirerek birlikte yaptığımız tek şey bu. Ama bu takımın geride bırakacakları da kazananlar ve bu yolculuğun sadece başlangıcı.” ve kaptan Leah Williamson maçtan sonra söyledi.

>> Euro 2022: İngiltere, kadın futbolunun yeni kalesi

Katılım rakamları, disiplinin gelişiminin devam etmesine yardımcı olmak için hayati öneme sahiptir, ancak oyun seviyesi de teknik, taktik ve hatta atletik olarak çok net bir ilerleme kaydetmiştir. Final, turnuvadaki en iyi iki takım arasında, katılım ve düellolarda hiçbir şey bırakmayan şiddetli bir savaşla bunun bir örneğiydi.

Almanya tarafından itilen İngiltere, Chloe Kelly’nin golü sayesinde uzatmaların ardından ilk şampiyonluğunu kazandı. Orta saha oyuncusu Fran Kirby, “2015’te elemeye geldim ve birkaç yarı finale ulaştık. Ancak tüm bu oyuncuların yedek kulübesinden gelip bize yardım etmesiyle bu grup olağanüstü, bu takımı iyi özetliyor” dedi.

Oyuncular, beş yıl önce Hollanda ile taçlanan Hollandalı teknik adam Sarina Wiegman’ın deneyimine güvenebildiler. Teknisyen, “Lionesses” liderliğindeki 20 maçından hiçbirini kaybetmedi ve 12 maçını da Euro bazında kazandı. “Bu pozisyonu aldığımda, takımın onu oynarken izlediğini biliyordum ve bu ülkede potansiyelin çok büyük olduğunu biliyordum. Çok fazla oyuncu ve iyi oyuncu var, bu yüzden bunun işe yarayacağını umuyordum. Ama çalışma şekli” Bu yıl bunun hayalini kurduk ve umduğumuz gibi çalıştığında harika,” diye bir basın toplantısında açıkladı.

Almanya’nın kaybettiği ilk final

Almanya kendi adına, Kovid-19 pozitif kanat oyuncusu Klara Bühl’ün yarı finallerinde ve başlama vuruşundan birkaç dakika önce kaptanı ve gol kralı Alexandra’dan mahrum kaldığı için pişman olabilir. Popp, ısınmada “kas problemlerinin” kurbanı.

Bühl ve Popp olmadan, Alman saldırısı ışıltısının çoğunu kaybetti, ancak ısırıklığını kaybetmedi, İngiltere’yi ağır ama bazen koordine olmayan bir baskıyla boğmaya çalıştı.

Bu yenilgiden sonra Almanlar büyük hayal kırıklıklarını gizlemediler. “Takım olarak savaştık ama ne yazık ki ödüllendirilmedik. Önce önümüzdeki birkaç saatin geçmesine izin vermemiz gerekecek ama yine de bu kadar çok kişiye ulaşıp onları heyecanlandırabildiğimiz için mutlu ve gururluyuz.” Svenja Huth.

Alman devlet televizyonu ARD’ye konuşan teknik direktör Martina Voss-Tecklenburg, hayal kırıklığına rağmen, oyuncularını kararlılıklarından dolayı tebrik etmekten geri kalmadı: “Maçta bir kaybeden olmalı, çok yakındık, özellikle her yerde 1’de eşitlendikten sonra. (…) Gurur duyabileceğimizi söyledim, yetmedi ama her şeyi sonuna kadar verdik onları suçlayamam. Böyle maçlarla büyüyoruz.”

Almanlar intikamlarını gelecek yıl Avustralya ve Yeni Zelanda’daki Dünya Kupası’nda alabilirler. Playofflar henüz bitmemiş olsa da, kendi gruplarının zirvesindeki iki takım, rekabete biletlerini kolayca almalı.

AFP ile

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*