Hesabı yuvarlamak. Fas’ta otomotiv endüstrisi elektriğe geçişe hazırlanıyor

21 Temmuz’da Marakeş’te Ryad Mezzour tarafından duyurulan elektrikli otomobiller için pil üretimine yönelik Gigafactory projesi ile Fas, bir küresel otomotiv endüstrisinin elektriğe karşı amansız dönüşümü.

Sanayi ve Ticaret Bakanı, Fas’ın elektrikli otomobil üreten sınırlı ülke çevresine hızla entegre edilmesini görmek istediğini defalarca dile getirdi. Aslında, Kenitra’daki Stellantis fabrikasındaki üretimle bunu zaten yaptı; Citroën Ami ve Opel Rocks-e. Fas’a bu bahsi kazanmak için gerekli koşulları sağlamak için girişimler çoğalıyor.

Elektrik pili sektöründe açıklanan bir başarı mı?

“Otomotiv endüstriyel platformumuzu geliştirmenin bir sonraki mantıklı adımı, ana pazarımız (Avrupa Birliği) mobilite geçişi, elektrikli ‘ufuk 2035’e tam bir dönüşüm açısından önemli duyurular yaptığından, pili takmaktır, Médias24’ün mikrofonunda Ryad Mezzour’u ilan ettiABD-Afrika İş Zirvesi’nin oturum aralarında.

Bunu da duyurdu görüşmeler dört ila beş operatörle açıktıyıl sonundan önce, Fas’ta Krallığın ve komşu ülkelerin fabrikalarına hizmet edecek bir Gigafactory pil kurulumuna yol açabilir.

2 Haziran’da grup arasında imzalanan anlaşma vesilesiyle Renault ve Managem, Ryad Mezzour, elektrikli pil segmentini geliştirmek için bir sürecin devam ettiğini zaten savundu.

Bu anlaşmaya göre Faslı maden grubu, Fransız üreticiye kobalt elektrik pillerinin üretiminde kullanılacaktır. Açıkça duyurulmasa da, her şey bu pil fabrikasının Fas’ta yer alacağını gösteriyordu.Renault Fas’ın direktörü Mohamed Bachiri, bu vesileyle ilk kez entegrasyon seviyesinin Fas topraklarından çıkarılan ham maddeleri içereceğini açıkladı.

Etkisinde, Fas bir üreticidir. kobaltnikel ve fosfat, elektrik pilinin imalatına giren mineraller. Ancak lityum için yurt dışından malzeme temin etmesi gerekecek.

Ve bu, etrafındaki spekülasyonları dikkate almadan Tropik Dağı potansiyeli veya muhtemel Güney Fas’ta lityum keşifleri. Öte yandan Krallığın, dünya sırasıyla kobalt ve lityum rezervlerinin yaklaşık %50’sine sahip olan Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Şili ile çok iyi ilişkileri var.

Fas’ın zaten köklü bir otomotiv endüstrisi ve büyük yenilenebilir enerji üretim istasyonları (depolama için yeni nesil pillere ihtiyaç duyan) olduğundan, elektrik pili endüstrisinin halihazırda önemli bir yerel pazarı var. Hammadde kapasitelerini eklersek, Fas’ın geleceğin bu endüstrisine girme şansı var.

Yarı iletkenlerin stratejik segmentinde bir atılım

Akülerin dışında, otomotiv endüstrisindeki bir diğer stratejik segment, elektronik çipler veya yarı iletkenlerle ilgilidir. Güvenlik sistemleri, otonom sürüş ve Nesnelerin İnterneti’ndeki (IOT) gelişmelerle birlikte, otomobiller tekerlekler üzerinde gerçek bilgisayarlar.

A Tesla 3.000 çipe kadar tutabilir klasik bir araba için yüze karşı. Otomobillerin elektrifikasyonu ve otomasyonu ile yarı iletkenlere yönelik endüstri talebi 2028’e kadar üç kat.

Covid krizinin ardından dünya ekonomisinde yaşanan ani ve önemli toparlanmanın ardından yarı iletken kıtlığından en çok otomotiv sektörü etkilendi; mevcut teklif öncelikle elektronik ürünler pazarında, özellikle daha yüksek marjlar sunan akıllı telefonlarda satılmaktadır.

Ancak bu karmaşık bağlamda Fas, pazardaki ana oyunculardan biri sayesinde bu yüksek teknoloji endüstrisinde büyük bir atılım yapabildi. ST Mikroelektronik. Fransız-İtalyan çokuluslu şirketinin Bouskoura’daki fabrikası, özellikle konaklama için 250 milyon dolar yatırım yapılarak hazırlandı. yeni teknolojiler üretmesine izin vermek son nesil cips.

Fabrika, hangi Amerikan devi Tesla’yı tedarik ediyor2021’den bu yana yaklaşık 700 kişiyi işe aldı. Şu anda yaklaşık 3.300 kişiyi istihdam ediyor ve genel müdürü Fabrice Gomez’e göre büyük gelişmeler planlıyor.

Yeni üretim hattının açılışı vesilesiyle, “Bu fabrikanın geleceği, önümüzdeki yıllarda birçok istihdam ve devasa yatırımlarla birlikte elektrikli otomobillerin büyümesinde yatıyor” dedi. “Bouskoura, çok yakın bir gelecekte Avrupalı ​​müşterilere hizmet vermek üzere grubun elektrikli otomobiller için ana merkezlerinden biri. »

Fas olmaktan gurur duyabilir elektrikli otomobiller için yarı iletken üretimine ev sahipliği yapan birkaç ülke arasındatüm sektörü tehdit eden küresel bir kıtlık bağlamında.

Dünya elektriğe zorunlu bir yürüyüşte

Bugün, piyasada devrim yaratan elektrikli otomobillerin ünlü Amerikalı üreticisi Tesla’yı temsil ediyor. açık ara en büyük piyasa değerlemesi otomobil üreticileri arasında. Spekülasyon etkisinin ihmal edilebilir düzeyde olmaması, yine de finansal piyasaların sektörün geleceğinin elektrikte olduğuna inandığını gösteriyor.

Fas’ta bulunan iki üretici, yani Renault-Nissan ve Stellantis grupları da elektrik çağına oldukça erken girdi. Fas onlara olağanüstü bir rekabet gücü sunuyor. Bugün Avrupa’nın en çok satan iki modeli olan Dacia Sandero ve Peugeot 208, Fas fabrikalarından geliyor.

Fas, elektrikli otomobilde bu kadar yüksek bir entegrasyon oranı talep etmek istiyorsa, mutlaka pilleri üretmesi gerekecek; çünkü bunlar temsil edebilir elektrikli bir aracın değerinin en az %30’uteknolojinin gelişimi sayesinde fiyatları sürekli düşüyor olsa bile.

Resmi rakamlara göre, Avrupa, Fas otomobil ihracatının yaklaşık %80’ini temsil ediyor. Ancak, en son 8 Haziran’da Avrupa Birliği Parlamentosu bir metin kabul etti. 2035’ten itibaren Avrupa’da yeni termal arabaların satışını yasaklıyor. Ara otomotiv emisyon azaltım hedefleri 2025 yılına kadar -%15 ve 2030 yılına kadar -%55 olarak belirlenmiştir.

Fas, pazar payını ana pazar düzeyinde korumak istiyorsa, dönüşümünü gerçekleştirmesi gerekiyor. Özellikle çoğu Avrupa ülkesi elektrikli araba satın almak için sübvansiyon ve ikramiye şeklinde teşvikler sunduğundan. Bu alanda şampiyon olan Fransa’da bunlar toplam 11.000€’ya ulaşıyor.

Rachid Yazami: Fas’taki lityum pil üretim projesinin başarısı için koşullar burada

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*