Hayat sigortası: Paranızı çekmeniz engellenebilir mi?

(Fotoğraf: © Andrii Yalanskyi - stock.adobe.com)

(Fotoğraf: © Andrii Yalanskyi – stock.adobe.com)

Livret A’nın %2’si ile karşı karşıya kalan euro hayat sigortası fonları kıyaslandığında sönük kalıyor. Tasarruf sahiplerinin varlıklarını satmalarını önlemek için, itfaların bloke edilmesi mümkündür. Ama hangi durumda?

MoneyVox tarafından,

2021 yılında ortalama verim

hayat sigortası sözleşmelerinin euro fonları

sadece %1.28 idi. Livret A oranı 1 Ağustos’tan bu yana net %2’ye yeniden değerlenirken, tasarruf sahipleri bu daha likit ve ücretsiz yatırım lehine hakemlik yapmak isteyebilirler. Bazıları, bu tür işlemleri engellemeyi veya geciktirmeyi mümkün kılan Sapin 2 yasasının etkilerinden endişe duyuyor. Büyük para çekme işlemleri ortaya çıkarsa, sigortacılar belirli müşterilerin sermayelerini geri kazanmalarını gerçekten engelleyebilir mi?

Sapin 2 yasası, hayat sigortası ödemelerinin engellenmesine izin veriyor

2016 yılında kabul edilen Sapin 2 yasası finans sektöründe manşetlere taşındı. Özellikle mükerrer 21. maddesi, daha sonra “toplumsal olarak sorumsuz” ve “yasal olarak sorgulanabilir” bir önlemden bahseden bir tasarruf derneği olan Afer’de endişelere yol açmıştı. Bu hüküm, sigortacıların hayat sigortası sözleşmelerindeki itfa işlemlerini veya ödemelerini sınırlandırmasına, askıya almasına veya geciktirmesine izin vermeyi amaçlamaktadır. Ancak bu kaldıracı etkinleştirmek için bir koruma sağlanır: Sapin 2 blokajı yalnızca 2008 ekonomik krizini yansıtan istisnai durumlarda kullanılabilir.

Bazı finans uzmanlarına göre, Sapin 2 yasasının mükerrer 21. maddesinin kullanılması korkusu şu an için temelsiz. Altaprofits Başkanı Stellane Cohen şöyle açıklıyor: “Elbette sıfır risk yoktur. İstisnai bir durum olması durumunda, HCSF [Haut conseil de stabilité financière, NDLR] belirli önlemler alma olanağına sahip olacaktır. Ancak şu anda finansal sistemin istikrarı açısından HCSF’nin neden Sapin 2 yasasını tetiklediğini açıklayacak ciddi bir durumda değiliz. Ayrıca, böyle bir önlem yalnızca geçici olabilir ve 3 aylığına karar verilebilir, bir kez yenilenebilir, yani en fazla 6 ay arka arkaya engelleme.

Ayrıca okuyun:

Hayat sigortası: Yıllık beyannamenizde bakmanız gereken 6 önemli bilgi

Hayat sigortası sözleşmeleri (henüz) toplu para çekme işlemlerinden etkilenmiyor

Şu an için şirketler hayat sigortası sözleşmelerinde çok büyük geri ödeme talepleri görmüyorlar. Aksine, toplam tahsilat olumludur, bu da tasarruf sahiplerinin sözleşmelerine çektiklerinden daha fazla para yatırdıkları anlamına gelir. Cercle de l’Epargne’nin yöneticisi Philippe Crevel bu eğilimi doğruluyor: “Şu an için risk başlangıcı yok. Büyük bir çıkış görmüyoruz”.

Her şeyden önce, Livret A oranındaki değişikliğin çok yeni olduğunu ve 1 Ağustos’ta sadece %2’ye yükseldiğini belirtmek gerekir. Ancak her şeyden önce, 2021’de hayat sigortası sözleşmeleri tarafından bildirilen %1,28’lik getiri, yalnızca garantili sermayeli bu fonlar olan euro fonlarına yatırılan sermaye ile ilgilidir. Hayat sigortasının, garanti edilmeyen, ancak daha iyi kârlılık için umut sağlayabilen hesap birimleri olan başka bir yönü vardır. 2022’nin başlangıcından bu yana yapılan ödemelerin yaklaşık %40’ı, sigorta şirketlerinin çeşitli teşvikleriyle büyük ölçüde tercih edilen bu tür yatırım araçlarına yöneliktir.

2022’de euro fonlarının getirisi ne olacak?

Euro fonlarının getirileri sadece sonradan biliniyor, yani 2022’de ödenen ücret için 2023’ün ilk aylarında. Ancak, büyük performanslar beklememeliyiz, aksine verilen oranlarda daha fazla düşüş beklemeliyiz. koruyuculara. Stellane Cohen’e göre, sigorta şirketleri para rezervlerini kullanmaya karar vermedikçe getiri %0,6’ya, hatta %0,5’e düşebilir. Nitekim şirketler her yıl kârlarının bir kısmını daha sonra müşterilerine dağıtabilmek için bir kenara ayırıyor ve böylece sözleşmelerinin ücretlendirmesini kolaylaştırıyor. Kâr paylaşımı karşılığı olan PPB, böylece bazı sigorta şirketlerinin 2 yıl boyunca %2’ye kadar getiri sağlamasına izin verebilir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*