“Günlük araç kiralama için 80 Euro pahalı”

Kiralık otoparkta, havaalanının B terminalinin karşısında.


Kiralık otoparkta, havaalanının B terminalinin karşısında.

Quentin Salinier/ “GÜNEY BATI”

Artan araç kiralama fiyatları 2020 yazında ilk karantinanın sona ermesinden bu yana kimseden kurtulamadı. Ve Bordeaux büyük şehirlerden en az etkilenen şehir değil: araba kiralama karşılaştırıcısı Carigami tarafından yakın zamanda yapılan bir sıralamaya göre, en pahalı beşinci sırada yer alıyor. Fransız şehirleri, 1 arasında haftada ortalama 430 avro fiyatlaer 31 Mayıs ve Ağustos 2022, yani 2021’e göre %7,7 ve 2019’a göre %32.7’lik bir artış. Geçerken dikkat edilmesi gereken bir sıralamaya hakim… Ortalama kira maliyetinin 505 Euro’ya patladığı Biarritz, yani 2021’e kıyasla +%8.8 ve hepsinden önemlisi 2019’a kıyasla +%96,4. Nice, Ajaccio ve Nîmes 2’de görünüyore3e ve 4e New Aquitaine’nin iki kasabası arasında yer alan pozisyonlar.

aynı konuda


Van tatillerinin vaat edilen diyarı Gironde

Van tatillerinin vaat edilen diyarı Gironde

Dönüştürülen birçok kamyonet kiralama şirketi faaliyetlerine Bordeaux’nun eteklerinden başladı. Arkasında, yeni müşteriler kazanmaya devam eden “van life” adlı bir tatil modunun yükselişi.

Kiracılar mengeneye yakalandı

Fransa’nın güneyindeki turistik cazibe açıkça fiyatlar üzerinde ağırlık oluşturuyorsa, Carigami’de hatırladığımız gibi, kira fiyatlarındaki keskin artış, yarıya indirilen yeni araçların üretimi ile açıklanıyor. Söz konusu, mikroişlemcilerin kötü şöhretli sıkıntısı. Karantinanın zirvesinde önlem olarak araç filosunu boşaltan kiralama şirketleri, şimdi en büyük sıkıntıyı filolarını yenilemede yaşıyor. Buna sürekli turist talebi ekleniyor: Kanıt olarak, SNCF yaz sezonunun başında bilet rezervasyonlarında 2019 yazına kıyasla %10’luk bir artış olduğunu duyurdu, “pandemiden önceki referans yıl”, diyor profesyonel CNPA eski çalışanı Mobilians. Temmuz ayının başında otomobil üreticilerine yönelik bir basın açıklamasının dolambaçlı yoldan otomotiv ticareti organizasyonu.

Benoît gözünü küçük bir C1'e dikti: “Ve yine en küçük modeli aldım.  »


Benoît gözünü küçük bir C1’e dikti: “Ve yine en küçük modeli aldım. »

Quentin Salinier/ “GÜNEY BATI”

Çünkü bu gerilimler, mesleği, üreticilere “kısa vadeli kiralama kanalında araç tedarikini yeterli bir seviyeye getirmeleri” konusunda alenen meydan okumaya yöneltmiştir. En son rakamlara göre, kiralama şirketleri için araç kayıtları, tüm otomotiv pazarı için %33,82’lik “sınırlı” bir düşüşe karşın, yılın ilk altı ayında 2019’a kıyasla aslında %51,3 düştü. Üç yıl önce, “kiralama” kayıtları Fransız pazarında 230.000 aracı temsil ediyordu. 2022’nin sonunda muhtemelen yarısı kadar olacak, Mobilians’ta onaylıyoruz… Durum biliniyor ve üreticilerin, kiracılardan grup siparişlerinden daha karlı bir devre olan bireylere teslimatları tercih etme konusunda her türlü ilgisi var.

çeşitli servetler

Doğrusunu söylemek gerekirse, havalimanındaki kiracıların otoparkında kısmetler karışır. Lille’den gelen Aurore, 2020’den önceki bir model olan Fiat 500’ün “iş için” sahipliğini alıyor. “Çarşamba’dan Pazar’a 190.06 Euro. Bunu aşırı aşırı bulmuyorum. “Portekiz’de kurulmuş bir Girondin olan Benoît’ten bir başka hikaye,“ iki gün önce iş için ”. Gözlerini sınırsız kilometrede 179 Euro’ya mütevazı bir Citroën C1’e dikti. “Ve yine, daha küçük modeli aldım. Üç ay öncesine dayanan bir rezervasyon. Fiyatları artıran sadece ayçiçek yağı değil…”

Fiat 500 için 6-13 Ağustos haftası 492 ile 554 Euro arasında

6-13 Ağustos tarihleri ​​arasında havalimanındaki kiralama acentelerinden hareket eden fiyatlara genel bakış: Europcar’da 608.16 Euro’ya (çevrimiçi 554,40 Euro) ve sınırsız kilometre ile haftalık bir Fiat 500 (eski model) var. , daha iyi, Avis’te 565,80 Euro (492 Euro çevrimiçi). Veya Sixt’te, 771,73 Euro’ya, ancak 1,750 kilometre ile sınırlı bir Peugeot 3008 ve Hertz’de rastgele, 633,88 Euro’ya (çevrimiçi 528,23 Euro) bir Renault Clio. “Bu ajans çok rağbet görüyor. Bu tarihte aracınızı garanti altına almak için bir an önce rezervasyon yaptırın” diye uyarıda bulunan bir web sitesi var.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*