Fransız yönetici, LGBT + hakları için bir büyükelçi görevi oluşturacak

Yayınlandı : Değiştirilmiş :

Orléans’ta, Başbakan Élisabeth Borne Perşembe günü LGBT + hakları için bir büyükelçi görevinin kurulduğunu ve kabul merkezleri için 3 milyon avroluk bir fon oluşturulduğunu duyurdu. Ayrıca, bir röportajda eşcinseller hakkında “o insanlar” ifadesini kullanan bakanı Caroline Cayeux’un sözlerine bir kez daha tepki vermeye çağrıldı.

Orléans’a seyahat eden Elisabeth Borne, 4 Ağustos Perşembe günü “LGBT + hakları elçisi” pozisyonunun oluşturulduğunu ve aynı zamanda kabul merkezleri lehine 3 milyon avroluk bir fonun oluşturulduğunu duyurdu. Hükümet başkanı, olay vesilesiyle şehir merkezinde bir LGBT merkezini ziyaret ediyordu. 40e eşcinselliği suç olmaktan çıkaran yasanın yıl dönümü.

Elisabeth Borne, “Evet, Fransa eşcinselleri hedef alan ve ayrımcılığa uğrayan yasalar çıkardı”, ancak “neyse ki eşitlik savaşçıları asla pes etmiyor” dedi.

Başbakan, özellikle sübvansiyonlardaki düşüşe ve yetersiz kaynaklara dikkat çeken dernek liderlerini dinledikten sonra, “10 yeni LGBT+ merkezi oluşturmak ve halihazırda var olan 35’i güçlendirmek için 3 milyon avroluk bir fon oluşturulduğunu duyurdu. Böylece “Fransa’nın her bölgesinde en az iki merkez ve denizaşırı her bölgede en az bir merkez vardır”.

Bu fon 2023 Maliye Kanununa dahil edilecek ve tutar 2023-2026 dönemini kapsayacak. Matignon’a 2023’te 1,5 milyon avro serbest bırakılacağını söyledik.

>> Şuna da bakın: Fransa’da eşcinsel olmak: eşitlik mücadelesi devam ediyor

“Eşcinsellik ve trans kimliğin evrensel olarak suç olmaktan çıkarılmasını savunun”

Élisabeth Borne, Viktor Orbán’ın Macaristan’ına açık bir gönderme olan “Avrupa hukuku da dahil olmak üzere zorlukları” vurgulayarak, ayrıca bir “LGBT + hakları elçisi” görevinin kurulduğunu duyurdu.

“Yıl sonuna kadar” atanan bu büyükelçi, “Avrupa ve Dışişleri Bakanlığı’nın ayrımcılığa karşı koruma ve LGBT+ haklarının teşvikine yönelik eylemini koordine edecek: Fransa’nın sesini taşıyacak, özellikle eşcinselliğin ve trans kimliğin evrensel olarak suç olmaktan çıkarılması” dedi.

Başbakan ayrıca, sosyalist senatörler tarafından Çarşamba günü açıklanan “1942 ile 1982 yılları arasında eşcinsellikten hüküm giymiş kişilere tazminat sağlayan” bir yasa tasarısına “bakmaya” hazır olduğunu da söyledi. Vichy rejimi, o zamanlar cinsel çoğunluk 15 yıl olarak belirlenmiş olan heteroseksüel ilişkiler ile eşlerden birinin reşit olmaması durumunda (o sırada 21 yaşında) cezalandırılan eşcinsel ilişkiler arasında ayrımcılığa yol açmıştı.

Ayrımcılık, 1974’te reşit olma yaşı 18’e indirildiğinde, sol bunu 4 Ağustos 1982’de yürürlükten kaldırmadan ve eşlerin cinsiyetine bakılmaksızın cinsel çoğunluğu 15’te hizalamadan önce yürürlükte kaldı. .

Emmanuel Macron, mesajında ​​”Bugün bu adaletsizliği, çektirdiği acıları anıyoruz. Özgürlüğüne, sevgisine engel olan, tutuklanan, yargılanan, cezalandırılan herkesi düşünüyorum. Millet unutmaz” dedi. Facebook’ta Perşembe sabahı yayınlandı.

Bakan Cayeux’nün “o insanları” hakkında yeni gensoru

Ziyareti sırasında Elisabeth Borne, Temmuz ortasında verdiği bir röportajda eşcinselleri nitelemek için “o insanlar” ifadesini kullanan Bakan Caroline Cayeux hakkında da bir kez daha sorgulandı.

Caroline Cayeux’un belediye başkanı olduğu şehirden derneğin sekreteri Christophe Desportes-Guilloux, “2022’de Beauvais’te gençken duyduğum şeyleri duymak, tamamen inanılmaz” diyerek, “bu sözler ulusal yetkililerin söylediği sözler, gençlerle yaptığımız çalışmaları sorguluyor”.

Elisabeth Borne pozisyonuna bağlı kaldı: “Cumhurbaşkanı’nın çizgisi, benim çizgim, hükümetin çizgisi belirsiz değil: “talihsiz” kabul ederek eşcinsellerin hakları için” savaşmaya devam edeceğiz. açıklamaları” ve bakanın sunduğu “özür”leri kullanma.

Bir süre sonra Christophe Desportes-Guilloux basına yaptığı açıklamada, “Biz mazeret beklemiyoruz, (ancak) alınacak kararların aslında ayrımcılığa karşı mücadele olduğunu” açıkladı.

Başkanlık çoğunluğunun bir üyesi olan Radikal Parti ile bağlantılı GayLib derneği bir basın açıklamasında, “hükümet içinde de dahil olmak üzere etkinliklerini konusunda teyakkuzda kalırken” Başbakan’ın açıklamalarını memnuniyetle karşıladı ve Caroline’ın yeniden istifa etmesi çağrısında bulundu. Cayeux.

Inter-LGBT, kendi adına, AFP ile birlikte, tahsis edilen yeni fonların “doğru yönde” gittiğini ve bir büyükelçinin atanmasını “bu konulardan haberdar olan bir diplomatik birlik” çağrısında bulundu.

AFP ile

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*