Fransa’nın kamu borcunun durumuna işaret eden Fitch, AA notunu negatif görünümle koruyor

Bu Fransa için iyi bir haber. Derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, özellikle birkaç aydır artan enflasyon nedeniyle zorlu bir ekonomik duruma rağmen Cuma günü, AA » ülkenin uzun vadeli borç notu. Ülkenin finansal piyasalarda borçlanabileceği koşulları etkilediği için önemli olan bu not, Fitch’in 22 seviyeli derecelendirme skalasında üçüncü en iyi nottur ve yüksek kaliteli bir ihraççıya tekabül etmektedir.

Yine de bu cesaret verici işaret, bir kez daha bir bakış açısıyla eşlik ettiği için nitelenmelidir. olumsuz ». Söz konusu, kamu harcamalarının durumu, en zor durumdaki faaliyet sektörlerini desteklemek için çok maliyetli, çok sayıda önlem gerektiren sağlık krizi tarafından büyük ölçüde baskı altına alındı. Covid-19, kamu borcunu önceki yıllara göre önemli ölçüde yüksek bıraktı », böylece bir basın bülteninde Fitch Ratings’i gösterir. Hükümet kendisine %5’lik bir hedef belirlerken, kamu açığının 2022’de Fransız GSYİH’sının %5,2’sine ulaşmasını bekliyor. Ancak, 2024’te %4’e ulaşmak için sonraki yıllarda bir düşüş olacağına bahse giriyor. Mayıs 2020’de Fitch, istikrarlı » de olumsuz » Fransa’nın uzun vadeli borç notunun görünümü. Başka bir derecelendirme kuruluşu olan Standard and Poor’s da Fransa’nın uzun vadeli borcunu derecelendiriyor “ AA » ama onun bakış açısının olduğunu hissediyor istikrarlı ». Geçen Ekim ayında bu dereceyi korudu.

2027’de açığı %3’ün altına çekmek

Hükümet, Emmanuel Macron’un başkanlık kampanyası sırasında verdiği söze göre, 2027’de yüzde 3’ün altına düşürmeyi planlıyor. Bunun için Ekonomi ve Maliye Bakanı Bruno Le Maire, kamu harcamalarının azaltılmasını savunuyor. “ilerici, makul, kemer sıkma olmadan”, her yıl ortalama olarak Devlet ve yerel yönetim harcamalarında sırasıyla %0,4 ve %0,5’lik bir düşüş öngörüyor. Ancak hükümet, özellikle hastane destek planları nedeniyle sosyal harcamalarda da bir artış planlıyor. Bu nedenle, genel olarak, kamu harcamalarının toplam hacmi önümüzdeki beş yıl içinde yalnızca %0,6 oranında büyümelidir. Somut olarak, yürütme, Devletin ve toplulukların yaşam biçimini gerçek tasarruflardan daha fazla istikrara kavuşturmayı amaçlamaktadır. Karşılaştırma yapmak gerekirse, kamu harcamalarındaki artış son yirmi yılda yıllık %2’ye, son on yılda ise yıllık %1,2’ye ulaşmıştır.

Böyle bir hedefe ulaşmak için, hükümet büyüme üzerine bahse giriyor. “Büyüme kamu harcamalarından daha hızlı artmalı”Bruno Le Maire’ye göre. Maliye Bakanlığı, 2022’de büyümenin yeşilde +%2,5 olarak kalacağını tahmin ediyor. Hele ki Nisan-Haziran ayları arasında kaydettiği iyi rakamlara sevinebilmişken. Aslında, INSEE tarafından Temmuz ayı sonunda yayınlanan verilere göre, %0,5 artan GSYİH’sında beklenenden daha dinamik bir toparlanma yaşadı. Buna karşılık, ilk çeyrekte büyüme %0,2 düştü.

Fransız kamu borcu: yük neden ağırlaşıyor

Fitch Ratings ise daha az iyimser görünüyor. Ona göre, makroekonomik görünüm Ukrayna’daki savaş ve enflasyon tarafından gölgelendi. Yılın ilk yarısında ekonomik aktivitedeki büyüme hızı, tüketici harcamalarının önemli ölçüde azalmasıyla geriledi” dedi., derecelendirme kuruluşuna dikkat çekiyor. Bu nedenle, geçen hafta %2,5’lik bir büyümeye güvendiğini açıklayan INSEE’nin tahminlerine yakın olarak, 2022’nin tamamında %2,4’lük bir büyüme öngörüyor. Fitch daha sonra ülkenin büyümesini 2023’te %2,1 ve 2024’te %1,9 olarak tahmin ediyor.

Elektrik faturasında artışa doğru

Bu büyümenin ana ağırlığı, artmaya devam eden enflasyon. Temmuz ayında, fiyatlardaki artış bir yıl içinde %6.1’e ulaştı, INSEE’ye göre Temmuz 1985’ten bu yana en yüksek rakam. Yine de Fitch Ratings, yılın ikinci yarısında yavaşlayarak yıl sonunda %4,2’ye ulaşacak”Enflasyon üzerinde ağır bir etkiye sahip olan enerji fiyatlarının gelişimine bağlı olarak. Ancak bu kış Fransa’da elektrik fiyatları üç katına çıkabilir. Söz konusu, Ukrayna’daki savaş nedeniyle fiyatların artması ve aynı zamanda ülkenin nükleer filosunun karşılaştığı zorluklar. Avrupa elektrik iletim sistemi operatörleri ENTSO-E ağına göre, bölgedeki 56 reaktörden 27’si aslında Temmuz başında kapatıldı. Bununla birlikte, elektrik karışımı teoride hala nükleer filoya yaklaşık %70 oranında dayanmaktadır. Bu nedenle Fransa, sıcaklıkların en düşük olduğu zamanlarda talebi karşılamak için büyük miktarlarda elektrik ithal etmeye zorlanmalıdır.

Elektrik: Fransa’da fiyatların bu kış üç katına çıkması muhtemel

(AFP’li)