Førde Festivalen’in 32. baskısında Norveç’te rapor (1/2)

Yayınlandı :

1990’da Hilde Bjørkum, Norveç’in batısında, Oslo’dan uçakla 50 dakika uzaklıkta, 12.000 nüfuslu küçük bir kasaba olan Førde Festivali veya Førde Halk Müziği Festivali’ni yarattı. 2022 baskısının teması: kriz zamanlarında müzik. 3 Ukrayna formasyonu ile açılan bir sürüm.

Førde’ye varmadan önce festival ekibi bizi Norveç saatine göre almak için Bergen, Undredal ve Balestrand’a götürdü. Dikkat, martılar, keçi boynuzları, peynir, elma şarabı, retro tren, yün çoraplar, fiyortlarda yüzen vapur sirenleri olacak. Ve biraz müzik… (Bkz. RFI Videoları).

Forde Halk Müziği Festivali

1er raporun bir kısmı, Cyril Étienne (video yol gezisi RFI Vidéos) ve konuklarımız Torill Faleide (festivalin İletişim direktörü) vokal üçlüsü Aurum’un bir yolculuğa çıktığı festivalin İskandinav (ve Norveç) posteriyle ilgileniyor. , Hardanger keman üçlüsü (Sivert Holmen, Anne Hytta, Tuva Færden)… şair ve caz saksofoncusu Karl Seglem, aynı zamanda bir keçi boynuzu uzmanı, şarkıcı Unni Lovlid, Oslo Konservatuarı’nda ses öğretmeni, genç kemancı Hannah Moira Midtbo-Godlynt ve Fin kökenli Sámi (Lappish) şarkıcısı Ulla Pirttijärvi ve Norveçli müzisyenler Olav Torget, gitar ve ngoni, Harald Skullerud perküsyon ile Áššu üçlüsü.

Aurum üçlüsü.
Aurum üçlüsü. © Rakel Elmhjellen Paulsen

İle buluşmak vokal üçlüsü Aurom : Malin Alander, Ingebjørg Lognvik Reinholdt ve Guro Utne Salvesen.

2017 yılında Aurom’u kuran 3 genç kadın, geleneksel Norveç şarkılarını topluyor ve kendi yöntemleriyle yeniden düzenliyor. Üçlü aynı zamanda orijinal malzeme de oluşturuyor.

► 1. albüm dirre Utan (“titremeden”) çıktı etiket Nye Nor Mayıs 2021’de.

Sivert, Anne ve Tuva Ned tuzağında.
Sivert, Anne ve Tuva Ned tuzağında. © Laurence Aloir/RFI

Ardından, küçük sarı bir evde 3 Norveçli kemancı ile randevumuz var: Hardanger’dan kemancıların üçlüsü (4 klasik telin altında 5 sempatik tel bulunan kemanın Norveç çeşidi) Anne Hytta, Sivert Holmen ve Tuva Faerden.

Üçlü Trapp Ned’de çekildi forde (nehir kenarında tuhafiye-restoran) bkz. video RFI Videos.

► karalama defteri Hitterdal (senin beğenin – TA246CD 2021).

Ulla Pirttijarvi Länsman & Olav Torget ve Førde 2022.
Ulla Pirttijarvi Länsman & Olav Torget ve Førde 2022. © Førde Festivalen

sonra buluşuruz Ulla Pirttijarvi Lansmanfolk grubunun bir parçası olan Finlandiya’dan bir Sami şarkıcısı Angelin Tytötve Norveçli gitarist Olav Torget itibaren üçlüAssu.

Bu eğitimde şarkıcının Joik’i (Sami vokal tekniği), Afrika’da yaşayan ve Dakar’da bir Casamance müzisyeninden Ngoni öğrenen Olav’ın mükemmel gitarıyla omuz silkiyor. Sami geleneği ve Fulani müziği el ele gider.

►Albüm Áŝŝu (Bafe Fabrikası 2019).

Keçi boynuzlu Karl Seglem.
Keçi boynuzlu Karl Seglem. © Laurence Aloir/RFI

Karl Seglem ve Unni Lovlid yolculuğumuz boyunca bize eşlik etti. Karl ünlü bir caz saksofoncu ve yayınlanmış şairdir. Ama Unni Lovlid’e keçi boynuzuyla eşlik etti. Şarkıcı, Undredal’daki ahşap bir kulübede, Balestrand’daki bir elma şarabı mahzeninde gelenekselden çağdaşa doğaçlama yaptı… Unni, Oslo Müzik Konservatuarı’nda şarkı söyleme öğretmeni. Öğrencilerinin çoğu 32inci Førde Festivalen’in baskısı.

Aurom ve Unni Lovlid müzede.
Aurom ve Unni Lovlid müzede. © Laurence Aloir/RFI

Son olarak, 18 yaşındaki genç kemancı Hannah Moira Midtbo-Godlynt, Hestad’ın küçük şapelinde klasik keman ve Hardanger kemanı çalacak. Hannah Moira, ailesi yirmi yıl önce festivalde, balo salonu dansının yapıldığı kapalı balolarda tanıştığından beri, tipik olarak Førde Festivalen’in bir çocuğudur.

Hestad Şapeli'nde Hannah Moira Midtbo-Godlynt.
Hestad Şapeli’nde Hannah Moira Midtbo-Godlynt. © Laurence Aloir/RFI

Çeviriler tarafından sağlanmaktadır torill faleideFørde Festivalen’de İletişim Direktörü.

(devamı 13 Ağustos 2022 Cumartesi).

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*