Enflasyonun giderek daha fazla vurduğu Avrupa çözüm arıyor

Yayınlandı :

4 Ağustos Perşembe günü, İngiltere Merkez Bankası, enflasyona karşı sert bir önlem olan kilit oranlarını 50 baz puan artıracağını duyurdu. Ayrıca, Birleşik Krallık’ın 2023’ün sonuna kadar resesyona gireceği konusunda da uyardı. Yükselen fiyatlar ile karşı karşıya kalan Avrupa ülkeleri, enflasyonla mücadele ve hanehalkının satın alma gücünü desteklemek için önlemler arıyor.

Hollanda’da da enflasyon özellikle yüksektir. Hollanda İstatistik Enstitüsü’nün 4 Ağustos Perşembe günü yayınlanan son rakamlarına göre, enflasyon ülkede 1975’ten bu yana bir ilk olan %10’a ulaştı.

Hollanda’da enflasyonun en çok vurduğu ürün ve hizmetler listesinin başında, elbette önce enerjiyi buluyoruz, diyor Lahey’deki muhabirimiz, Antoine Mouteau. Hollanda İstatistik Kurumu CBS’ye göre, geçen Temmuz ayında özellikle elektrik ve gaz fiyatları bir önceki yıla göre Temmuz 2021’de %108 arttı. Ve buna hükümetin enerji üzerindeki KDV’yi %21’den geçici olarak düşürme kararına rağmen geçen ay yürürlüğe giren bir önlem olan %9’a yükseldi.

Kiralar da etkilenir. Ortalama olarak, bir yıl önce %1’den daha az bir artışa karşı %3’lük bir artış yaşadılar. Ve bu, özellikle, birkaç yıldır Hollanda’yı sarsan çok ciddi konut krizi bağlamında. Gıda ürünlerinin fiyatları %12’den fazla arttı.

Ve Hollanda hükümeti bunu gizlemiyor bile, durum daha da kötüleşmeli. ” Toplu olarak biraz daha fakir olacağımızı anlamalıyız. Maliye Bakanı Sigrid Kaag Temmuz ayı başlarında söyledi.

► Ayrıca okumak için: İngiltere Merkez Bankası bir faiz artırımı daha duyurdu

İtalya’daki krizle başa çıkmak için 17 milyar

25 Eylül’deki seçimlere kadar güncel işlerden sorumlu olan istifa eden Konsey Başkanı Mario Draghi, son geniş kapsamlı ekonomik kararnamesini imzaladı: 17 milyar avro, enerji krizinin ve enflasyonun etkilerini artırmadan hafifletmek için tasarlandı. İtalyan kamu borcu, Roma’daki muhabirimizin bildirdiğine göre, Anne Le Nir.

Toplamda, Ocak 2022’den bu yana, 1986’dan bu yana en yüksek seviyede olan enflasyondan ve fahiş enerji maliyetlerinden etkilenen İtalyanları desteklemek için en az 52 milyar avro serbest bırakıldı. Ve özellikle elektriğinkiler, çünkü İtalya 1987’de nükleer enerjiyi terk etti ve onu üretmek için gaz kullanmak zorunda kaldı. Mario Draghi basın toplantısında birkaç önlemden bahsetti.

Örneğin, benzin litresi başına 30 euro sentlik indirimin Eylül ayı sonuna kadar uzatılması. Düşük gelirli ailelerin satın alma gücü kayıplarını kısmen telafi etmelerini sağlamak için 200 Euro’luk tek bir ödenek. Ya da kuraklık nedeniyle kelimenin tam anlamıyla baltalanan tarımsal işletmeler için vergi kredilerinde bir artış.

► Ayrıca dinlemek için: Amerika Birleşik Devletleri, her düzeyde tasarruf

Fransız Parlamentosu, satın alma gücü paketinin ikinci bölümünü kesin olarak kabul etti

Parlamento, satın alma gücü paketinin ikinci kısmı olan Ulusal Meclis’in ardından Senato’nun nihai oyu ile Perşembe günü kesin olarak kabul etti. Çarşamba günü onaylanan ve 20 milyar avroluk harcama içeren ilk bölümün ardından, düzeltilmiş 2022 bütçesi (PLFR), EDF’nin %100 yeniden ulusallaştırılmasını finanse etmek için 9.7 olmak üzere 44 milyar avro kredi açtı. Özellikle enerji ve akaryakıt indiriminde tarife kalkanının sürdürülmesini ve memurlar için endeks puanının yeniden değerlenmesini sağlar.

Bu ilk haftalar belirleyiciydi. Üç önemli metnin kabul edilmesi de demokrasimiz için iyi bir haber. Çoğunluktan parlamenterler ve Cumhuriyetçi kemerden muhalefet üyeleriyle çözümler ürettik. Fransızların istediği uzlaşmanın mümkün ve erişilebilir olduğunu kanıtladık. dedi Elisabeth Borne. ” İşin değeri tanınır ve desteklenir “, kendi adına, genel raportör LR Jean-François Husson, Senato’nun ” yerel makamlara eylemlerinin araçlarını garanti etmek “. Bu PLFR, diye ekledi, ” Parlamento ve yürütmenin göstermesi gereken bütçe titizliği ve ayıklığı konusunda bizi kesinlikle bilgilendirmelidir. “.

► Ayrıca dinlemek için: Kıtlıklar, satın alma gücü: kriz karşıtı tarifler

RDSE grubunun başkanı Jean-Claude Requier, ” 15 milyar avrodan fazla kamu dengesinde bozulma “. Merkezci Sylvie Vermeillet, Parlamentonun “süper kârlar” üzerine bir vergi getirmediği için üzgündü, çünkü ” Devlet, Covid salgını bağlamında ekonomiyi büyük ölçüde sübvanse etmesine rağmen, istisnai kârlar elde eden şirketlerden dayanışma çabası (…) istemek doğru. “. Sol kınadı yakınsama sağ ve cumhurbaşkanlığı çoğunluğu arasında halk sınıflarının çıkarlarını birbiri ardına baltalayacak “, CRCE grubunun başkanı Eliane Assassi’ye göre. Ekolojist Daniel Breuiller kınadı ” iki liberal vizyon arasındaki anlaşma “. Sosyalistler karşı oy kullandı ciddi sosyal aksilikler “, bu metindeki liderlerinin sözleriyle, Rémi Féraud.

► Ayrıca okumak için: “Durmaz bu enflasyon!”: Türkiye’de akaryakıt fiyatı patladı

(Ve birlikte AFP)

İngilizler satın alma güçleri konusunda endişeli

Donna’nın ailesi harcamalarına her zaman dikkat etti, ancak son birkaç haftadır bu evde oturan anne bütçeyi daha da sıkılaştırmak zorunda kaldı. ” Kocam eve parayı getiren kişidir. Asıl işi var ama şu anda faturaları ödemek için yan işler yapıyor. Ve ben, daha fazla donmuş yiyecek alıyorum ve sonraki haftalarda daha az harcamak için daha çok şeyi donduruyorum “, Londra’daki muhabirimizin mikrofonuna güveniyor, Emeline şarabı.
Süpermarketin çıkışında Kravis bisikletini çözer. Bu bilgisayar mühendisi maddi sıkıntıda değil ama fiyat artışını fark etmiş: ” Pek çok şey artıyor. Meyve, dondurma, kola… 30, 50 sent daha, azar azar artıyor. Endişeli olduğumu söyleyemem, işler sürekli inip çıkıyor. Bu tür bir fenomen yerleşir. »
Enflasyonun sonbaharda gaz ve elektrik fiyatlarındaki artışla birlikte daha da hızlanması bekleniyor. Bu çift rahat bir emekliliğin tadını çıkarıyor, ancak genç olanlar için endişeleniyor. ” İyi olacağız, ama en kötüsü henüz gelmedi dedi efendim. ” Emekliliğimize ayırdık ama çocuğu olanlar, gençler gerçekten acı çekecekler. “, eşi devam ediyor. İngiltere Merkez Bankası, bu kış yaşam standartlarında %5’lik bir düşüş öngörüyor.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*