Coşku, düşüşler ve Hollanda yürürlükte… İlk Kadınlar Fransa Bisiklet Turu’ndan neleri hatırlamalı?

Yayınlandı :

Profesyonel çağın ilk Kadınlar Fransa Bisiklet Turu Pazar günü Super Planche des Belles Filles’in zirvesinde Annemiek van Vleuten’in galibiyetiyle sona erdi. France 24, bu ilk baskının stoklarını alıyor.

Son bir anıtsal tırmanış olan Super Planche des Belles Filles ve 109 bisikletçi, 31 Temmuz Pazar günü ilk Tour de France Women’ı bir toz bulutu içinde tamamladı.

“Önümüzdeki günlerde sakin bir şekilde stok alacağız. Yarışın direktörü Marion Rousse, 1 numaralı baskıydı, bu nedenle bazı küçük değişiklikler olması gerekir, ancak temel sağlamdır ”diyor.

Bu kadınların Büyük Loop’unun tüm seyrini takip eden France 24, bu tarihi baskının değerlendirmesini yapıyor.

Biz beğendik

Gerçek bir popüler başarı:

Organizatörlerin ve ekiplerin ana korkularından biri buydu: Bu Tour de France Women için halk yolların kenarlarında ve televizyonlarının önünde olacak mıydı? Sonuç, beklentilerinin ötesindeydi. Başlangıç ​​ve bitiş kasabalarında, tanıtım kervanı ve koşucuların geçtiği kasaba ve köylerde olduğu gibi, gerçek bir halk coşkusu vardı. Olayın Fransa’daki yayıncısı France Télévisions da elini ovuşturuyor. Seyirciler 2 ila 3 milyon izleyici arasında dalgalanıyor ve son aşamada 5,1 milyonluk bir zirve ile kadın bisikleti için duyulmamış.

Marianne Vos ve Annemiek van Vleuten, sarılı kraliçeler

35 ve 39 yaşlarının zirvesinde olan Hollandalılar, kadın bisikletinin koruyucu azizleridir. Uzun kariyerleri boyunca disiplinin geliştiğini ve daha profesyonel hale geldiğini gördüler. Peloton ve takımlarda, 33 yıl boyunca Tur’dan uzak kalan kadınlarda eksik olan bu sarı mayoyu sembol için giymeleri gerektiği konusunda fikir birliğine varıldı. “Cannibal” Marianne Vos, kariyerinde sahip oldukları 241’e iki Tur zaferi ekledi ve 3. etaptan 7. etaba kadar sarı mayoyu giydi. Annemiek van Vleuten daha sonra Markstein ve Super Planche des Belles Filles’teki son iki etabı kazanarak görevi devraldı.

>> Ayrıca okumak için: Tour de France Kadınlar: Marianne Vos, sarı mayo ve paslanmaz her türlü arazi şampiyonu

Juliette Labous, Turda dördüncü

Erkekler arasında, David Gaudu Turu dördüncü sırada bitirerek tamamlamayı başardı. Kadınlar arasında bir Fransız kadın da aynı darbeyi gerçekleştirdi: DSM ekibinin 23 yaşındaki lideri Juliette Labous. Koşucu bir Tour au Cordeau’yu tamamladı. Düz etapların tuzakları arasından geçti, beyaz yolların tehlikelerinden kaçındı ve iyi bildiği dağların en iyilerini takip etti. Tek pişmanlık: Planche des Belles Filles’in yamaçlarında Polonyalı Katarzyna Niewiadoma’nın kelepçesini açmayı başaramamak.

FDJ’nin geri tepme kapasitesi

FDJ-Suez-Futuroscope, Tur’a iki lideri olan Cecilie Uttrup Ludwig ve Marta Cavalli için hırsla indi. İkinci aşama, birden fazla düşme ve özellikle bir sarsıntı kurbanı olan İtalyan’ın terk edilmesi arasındaki ölüm çanını neredeyse çaldı. Ancak Fransız Dünya Turu ekibinin zihinsel kaynakları var. Ertesi gün, Danimarkalı Epernay’da kazandı ve takımın toplu sevincinin görüntüleri dünyayı dolaştı. Takım ayrıca Beyaz Yollar etabında Evita Muzic’in ikinci, vezir etabını Cecilie Uttrup Ludwig’in Markstein’da bitirdiği üçüncülükten memnun olabilir. Pastanın üzerine krema: ikisi de ilk 10’da yer alıyor.

daha az sevdik

Seviye farklılıkları

Kağıt üzerinde, Paris’te start alan 144 koşucu aynı silahlarla geldi: bir bisiklet ve bacakları. Aslında, UCI tarafından 2019’da oluşturulan profesyonel seviye olan Dünya Turu’nun 14 takımı ile diğerleri arasında büyük bir eşitsizlik gördük. Pelotondaki 14 “büyük adam” tüm etap zaferlerini ve formaları tekellerine alarak kırıntıları rakiplerine bıraktı. Silvia Persico (Valcar) uzun süre podyumda kalarak ilk 10’da yer aldıysa ve Saint-Michel Auber93 gibi diğer takımlar silahlarıyla yarıştıysa, çoğu Rochelais stadyumunun bittiği görüntüde sınırlarını gösterdi. tek bir koşucu ile, diğer beşi çeşitli aşamalarda zaman aşımına uğradı. FDJ-Suez-Futuroscope’un yöneticisi Stephen Delcourt, “henüz olgunluğa ulaşmamış bir disiplinden” bahsediyor. Efsane Jeannie Longo, AFP’ye verdiği bir röportajda daha fazla para kazanıyor: “En iyi uluslararası seviyeye sahip olmayan çok fazla takım var”.

Marianne, Annemiek, Lorena ve diğerleri?

Hollandalıların Tour de France’ı ezdiğini söylemek abartı olmaz. Sarı mayo bir Hollanda vatandaşı tarafından giyildi. Adını da “turuncu” mayo olarak değiştirebiliriz. Her biri iki etap kazanan üç sarı mayo giyen: Lorena Wiebes için 1. ve 5., Marianne Vos için 2. ve 6. ve Annemiek van Vleuten için 7. ve 8. Düşmanlarına sadece kırıntıları bıraktılar. Sadece Danimarkalı Cecilie Uttrup Ludwig ve İsviçreli Marlen Reusser Hollanda egemenliğini engelleyebildi. Turun güzelliğinin gelmesi için, başkalarının kendilerini empoze edebileceği umulmalıdır.

Düşmeler… ve cinsiyetçilik

Bisiklette düşmeler yarışın bir parçasıdır. Kadınlar Tour de France, özellikle ikinci etapta gerçek bir kargaşa ve FDJ’nin eş lideri Marta Cavalli’yi emekli olmaya zorlayan etkileyici çarpışma ile istisna değildi. Dördüncü etapta, başka bir kaza, yaklaşık 40 bisikletçiyi yere indirdi ve sosyal medyada kadın pelotonun sözde yetersizliği hakkında alaycı ve cinsiyetçi yorumlara yol açtı. Pek çoğu, erkekler Tour de France’ın kazalardan uzak olduğunu hatırlayarak yanıt verme zahmetine girdi.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*