Chorzow toplantısı: Armand Duplantis ve Shelly-Ann Fraser-Pryce Eugene Worlds yolunda

Kusursuz Duplantis

Armand Duplantis 6 metreden atlayışları için yola çıktığında artık yağmur yağmıyordu ama hava hala soğuktu. Çok soğuk. Cumartesi günü Dünya Elmas Ligi sonrası ilk toplantının oynandığı Chorzow’da (Polonya) sıcaklık 24 saat içinde 32’den 16 dereceye yükseldi. Bu koşullarda, toplantının başında yağan yağmurla birlikte harikalar beklememeliydik.

Yine de sırıkla atlama dünya rekoru sahibi işi yaptı. Ve daha da fazlası: İlk denemesinde 6 metre, üçüncü denemede 6.10 metre silindi. “Bugün atlayış şeklimi beğendim ama daha yükseğe çıkabileceğimi sanmıyorum.dedi. Bunun için yeterli hızım yoktu. Ama son test teknik olarak çok iyiydi, şikayet edemem. Stadyum gerçekten çok iyi. Bu koşullarda 6.10 m’yi nerede geçebilirdim bilmiyorum. Beklentilerimi aştı. »

Jackson ve Fraser-Pryce rakipsiz

Commonwealth Games’i atlayan Shelly-Ann Fraser-Pryce ve Shericka Jackson, birkaç gün önce dünya şampiyonu oldukları 100m ve 200m’de sırasıyla mücadele ettiler.

Shelly-Ann Fraser Pryce normalden daha iyi bir başlangıç ​​yaptı. Beş adımdan sonra çoktan ayrılmıştı. Bu şekilde piyasaya sürüldü, geri alınamaz ve iyi bir zaman geçirme garantisi vardır: 10”66’da (+0.5 m/s), mesafe üzerinde yılın en iyi dünya performansını yüzde yüz geliştirdi.

Shericka Jackson, bitişe 80 metre kala Amerikalı Jenna Prandini’nin tehdidi altında kaldı, ancak daha sonra baru kırarak çizgiyi geçerek 21”84 (+0.2 m/s) ile geri dönüşünden en ufak bir endişe duymadı. Shaunae Miller-Uibo (22”35).

Bol ve Hassan, Hollandalılar zirvede

400m engellide dünya şampiyonu yardımcısı Femke Bol, Chorzow’daki 400m dairesinde dizildi. Hollandalı, yine 50 saniyenin altında kalan Polonyalı Natalia Kaczmarek’in geri dönüşüne direnerek 49”86’da kazandı. Bol bu sefer Hollanda’nın yeni bir rekorunu oluşturuyor. Genç kadın belli ki hala Eugene’e gidiyor.

Vatandaşı Sifan Hassan, dünyalarını kaçırmıştı. Hazırlıklarının sonlarında, en ufak bir çekicilik olmadan Eugene’den ayrıldı (10.000 m’de 4., 5.000 m’de 6.). 3000m sırasında, Chorzow’un ıslak pistinde, Etiyopyalı Ejgayehu Taye (8’40”14) önünde 8’39”27’de kazanmak için son hız patlamasını yeniden kazandı. “Hâlâ hızım var”15-21 Ağustos tarihlerinde Münih’te yapılacak Avrupa Şampiyonası’na katılmayacağını belirten Hassan’ı memnuniyetle karşıladı. “Son yıllarda çok şampiyonluk oldu, dinlenmem lazım”o açıkladı.

Eugene’i düşünmek

Eugene Worlds’ün hemen ardından, Dünya Şampiyonalarının mutlu ya da mutsuz kahramanlarını takip ettik. Böylece, Eugene yarışmasının üzerinden uçtuktan sonra Portekizli Pedro Pichardo, üçlü atlamada Küba Andy Diaz Hernandez’in (17, 53 m, sıfır rüzgar) 17.29 m (-0.6 m/s) önünde ancak 2. sırayı aldı. Öte yandan Eugene’de herkesi şaşırtarak yenen Yunan Miltiadis Tentoglou 8.13 m (+0.6 m / s) ile kazandı, ancak uzunluktaki galibi Wang Jianan orada değildi. Sonunda, Eugene’de olduğu gibi 400 m’nin üzerinde Kirani James, Amerikalı Michael Norman’a karşı hiçbir şey yapamadı (44”11’e karşı 44”55).

Miltiadis Tentoglou.  (ALEKSANDRA SZMIGIEL/Reuters)

Miltiadis Tentoglou. (ALEKSANDRA SZMIGIEL/Reuters)

Fransızlar yarı tonlu

Yağmurda ve soğukta sırıkla atlamak her zaman zordur. Bu koşullarda, sırasıyla 5.53m ve 5.63m’de ilk barlarını aşamayan Thibaut Collet ve Renaud Lavillenie’nin performansları hakkında bir şey söylemek mümkün değil. Quentin Bigot, Eugene Worlds’ün ilk dördünü bir araya getiren bir yarışma için çekiç atma alanında kurulduğunda da yağmur yağıyordu.

Bu yarışmayla karşılaştırıldığında Bigot, Polonyalı Pawel Fajdek (81.27m) ve Wojciech Nowicki’nin (79.19m) arkasında 78.83m ile üçüncü olurken, Norveçli Eivind Henriksen’in (78.48m) önünde bitirdi. “Biraz şaşırdım, Messin’i açıklar. İyi bir antrenman haftası geçirmedim ve Pierre-Jean (Vazel, antrenörü) 76-77 metre civarı yapacağımı düşündü. 80 m boyunca teknik duyumlar üzerindeydim ama fiziksel orada değildi. İyi olan, Nowicki’ye yakın olmam. Fajdek’in arkasında üçümüz de bir cep mendiliyiz. Beni doğru yola sokuyor. »

Wilfried Happio ise 400 metre engellide 48”74’te Brezilyalı Alison dos Santos (47”80) ve Amerikan Khallifah Rosser’ın (48”30) arkasında 3. oldu.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*