Çad: kaadamoul’u keşfetmek

Yayınlandı :

Fransızca’da kadamoul veya chèche/türban, çöl ortamında yaşayan erkekler tarafından nesiller boyu giyilmiştir. Yeni nesil tarafından terk edilen geleneksel kaadamul, modernite ile günümüze kadar gelmiştir. #challengekaadamoul bir türban meraklısı tarafından sosyal ağlarda başlatıldı. O zamandan beri, kaadamul bazıları için kendilerini ısı ve tozdan korumaya yardımcı olurken, diğerleri için kimliklerini ortaya koymak için bir moda öğesi haline geldi.

Ndjamena sokaklarında, büyük beyaz bir sarık olan kaadamoul, özellikle tozlu günlerde erkeklerin başlarına sarılır. ” Çad’daki kaadamoul önemlidir. Beni tozdan koruyor. Ama her gün giymiyorum. Sadece motosikletteyken. Yoksa başım açık kalır. »

Yanında bir adam başını sallar, sadece tozlu günlerde kullanır.

Popülerliğini artıran bir meydan okuma

Geçmişte kaadamul, ülkenin kuzeyinden ve ortasından gelen erkeklerin kıyafeti için önemli bir aksesuardı. Bugün, yazar Brahim Dadi’nin büyük hoşnutsuzluğuna, başkentteki kötü hava koşullarına karşı basit bir koruma haline geliyor.

Bunu güncel hale getirmek için, o başlattı #challengekaadamoul sosyal ağlarda. Yanıt hemen: Yüzlerce genç, kaadamullarını gururla giyerek fotoğraf yayınlıyor. Bakanlar ve halk figürleri de oyunu oynadı.

Bıktığını ifade etmek isteyen Brahim Dadi’yi şaşırtan bir çılgınlık. ” Türbanı geriye doğru bir şeymiş gibi etiketlememiz normal değil, bize açıklıyor. Küçük yaşta, okula geldiğinizde başladı: türban takmamalısınız. Yasaklandık. Bugün, bir bankaya veya bir yere geldiğinizde, insanlar sarıklı bir bankaya gelemeyeceğinize (onlara söylediğimiz gibi) biraz şok oluyorlar. Ancak türban alışkanlık gibi her yerde ve her yerde giyilir. »

Kimliğinizi ifade edin

Çad’da, bir kaadamoul’u sarmanın yolu, kiminle uğraştığınızı bir bakışta bilmenizi sağlar: evli bir adam veya bekar bir adam, önemli bir adam veya bir memur. Buna ek olarak, her topluluğun kendi türban takma şekli vardır.

Aslen Çad’ın en kuzeyinden olan Brahim Dadi, nasıl kullanılacağını açıklıyor. ” Sarığı aldığımda omuzların üzerinden katlanması ve dizlerde durması gereken bir kanatçık var. Diğer kısım ağız ve burun üzerinden bir tava geçirmeyi mümkün kılacak, diğerlerini ise kafaya sarıyorum. Yani önce ortasına getiriyorum, sonra üstüne koyuyorum ve sonra tekrar ortaya getiriyorum. Yuvarladığımda aynaya bakmıyor. Nasıl sarılacağını biliyorum, böylece tüm hayatım boyunca aynı tür sarma haline gelir. »

Stilist Hissein Adamou Camara, dikiş atölyesinde şehir kıyafetleri ve geleneksel bukleler yapıyor. Bu yıl, gençler arasında kaadamoul’un güçlü bir geri dönüşünü gördü.

Moda etkisi ve trend etkisi altında geri gelir. İnsanlar kaadamullarından bir kimlik yaratmaya çalışırlar. Onu kullanıyorum, onunla kendimi ifade ediyorum, aidiyetimi ifade ediyorum. Ama daha çok köylerde, gerçekten çöl bölgelerinde, kaadamul’u erkek gibi hissetmek için zorunlu bir kıyafet tamamlayıcısı olarak görüyoruz. »

Uzun pamuklu kumaş parçası, kadamolu tam olarak ne kadar ölçer? ” Gençler için görüntü, genellikle sadece iki metredir, daha fazlası değil. Onları türbanla tanıştırmanın bir yolu. Büyük olanlara gelince, 5 metreden iyi bir türbandır. Yaşlılar için 6 metreye kadar giyerler, çünkü bazen üzerine şapka eklerler, yeterince büyük olduklarını söyleyebilmek için ya da bilge adamlar ya da ileri gelenler biraz değişirler. »

Stilist, stilin ötesinde, kaadamoul’un belirli durumlarda, özellikle yas sırasında kişinin duygularını gizlemek için önemli bir aksesuar olduğunu hatırlatır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*