CAC 40: TotalEnergies, ArcelorMittal, Engie veya LVMH… CAC 40 devleri rekor karlar elde etti

(BFM Bourse) – Dünyanın devleri CAC 40 Ukrayna’da savaşın patlak vermesine ve zirvesindeki enflasyona rağmen pırıl pırıl bir sağlık gösteriyor. Paris boyutunun ağır topları, ilk yarıda şimdiden yaklaşık 73 milyar kâr biriktiriyor. Bu, 2021’in ilk yarısından %24 daha fazla. ToplamEnerjiler, ArcelorMittal, motor veya LVMH özellikle dönem boyunca kendilerini ayırt ettiler.

Büyük Fransız şirketlerinin büyümesini hiçbir şey durduramaz: Ukrayna’daki savaşa ve rekor enflasyona rağmen, CAC 40 AFP tarafından Perşembe günü yapılan bir sayıma göre, özellikle lüks ve hammaddelerdeki artış sayesinde, ilk yarıda şimdiden yaklaşık 73 milyar kar elde etti.

Şu an için 38 şirket CAC 40Farklı sektörlerden en büyük Fransız piyasa kapitalizasyonlarını bir araya getiren endeks, sonuçlarını yayınladı, demiryolu üreticisi Alstom ve ruh uzmanı Pernod Ricard kademeli bir mali yıla sahip olmak. Aynı şirketlerin 58,8 milyar kâr elde ettiği 2021’in ilk yarısına kıyasla kârlarını %24 artırdılar.Eurofins Scientific henüz CAC 40.

Bu nedenle, önde gelen Fransız grupları Covid-19 pandemisinden büyük ölçüde kurtuldu ve Şubat sonunda Ukrayna’da patlak veren savaşa rağmen büyümeye devam etti, bu da karantinalardan sonra ekonomik toparlanmaya bağlı enflasyonu daha da artırdı. Bu grupların sağlık durumunun iyi olması, Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire’yi “gururlu” kılıyor, Parlamento’daki bir tartışmanın ardından nihayetinde reddedilen istisnai kârlar üzerindeki bir vergiye karşı elverişsiz.

Borsada işlem gören şirketler ve yatırımcılar arasındaki ilişkilerin dijitalleştirilmesi konusunda uzmanlaşmış fintech Scalens’in kurucusu AFP Bénédicte Hautefort’a göre, “Bu oldukça kararsız çünkü bir krizin tüm bileşenleri oradaydı (…) ancak performans iyi.”

Partide hammadde ve lüks

Enflasyon tüm işletmeleri aynı şekilde etkilemedi. Örneğin, hammadde ve enerji açısından yükselen fiyatlar sektördeki firmaları destekledi.

Petrol ve gaz devi ToplamEnerjiler ikinci çeyrekte karını iki katından fazla artırdı ve yılın en iyi net sonucunu elde etti. CAC 40 yarı yıl boyunca, 10,4 milyar Euro’dan fazla. Onu çelik sektöründe dünya 2 numarası takip ediyor ArcelorMittalçelik fiyatlarındaki artıştan yararlanarak yaklaşık 8 milyar avroya ulaştı. motorFransa’daki ana gaz tedarikçisi bu arada karını iki katından fazla artırarak 5 milyar avroya çıkardı.

Başka bir ağır sıklet CAC 40Ana pazarlarından biri olan Çin’de satışlardaki yavaşlamaya rağmen lüks de öne çıktı. çünkü markalar müşterilerini kaybetmeden fiyatları yükseltebildiler..

Varlık yönetim şirketi Monocle Asset Management’ın genel müdürü Mimoza Bogeska AFP’ye verdiği demeçte, “Fiyat artışlarından rahatsız olmayan zengin bir müşteriye bağlılar.” Doların ABD’ye karşı güçlenmesinden de yararlandılar.euro çünkü üretim maliyetleri euro üzerinden ve dolar üzerinden çok satıyorlar” diye ekliyor.

LVMH, Kering ve L’Oréal böylece birleşik kârlarının 2021’in ilk yarısına kıyasla rahat marjlarla %36’dan fazla arttığını gördüler. Bu arada lüks grup Hermès, Temmuz ayının sonunda duyurdu, tüm bölgelerdeki satışlardaki artış sayesinde yıllık %39,7 artışla ilk yarıda 1,64 milyar avro kar.

“En zor kısım bizi bekliyor”

Bayan Hautefort için, genel olarak iyi performans CAC 40 2022 yılında da meyvelerini vermeye devam eden Covid-19 pandemisi ile mücadele için benimsenen maliyet düşürme planları ile de açıklanabilir.

Yine de bazı gruplar Ukrayna’daki savaşın şok dalgasını yaşadı, örneğin Renault ve Genel Sekreter çatışmanın patlak vermesinden sonra Rusya’dan çekilen kim. Renault, üretici Avtovaz’daki hissesini sattıözellikle Lada’yı üreten ve Genel Sekreter Rosbank bankasında, birkaç milyar avroluk suçlamalara neden oldu.

Ekonomik bağlamın ikinci yarıda işletmeler üzerinde ağırlık yapması gerektiğine inanan Bayan Hautefort, “En zor kısım önümüzde” diyor.

Enflasyon ve merkez bankası faiz oranlarındaki artışla birlikte, Kredi maliyetini artıran ve dolayısıyla yeni finansmanı zorlaştıran bazı ekonomik oyuncular, küresel ekonomide bir durgunluk bile bekliyor.

Yatırımcı güvensizliğinin kanıtı, borsa endeksi CAC 40 Sonuçların açıklanmasıyla birlikte oldukça olumlu bir Temmuz ayına rağmen, yılın başından bu yana %10 civarında kayıp yaşadı. Bayan Bogeska, “Bir süredir tüm değerlemeler yükseliyor, ancak piyasalar temellere yakalandı. Değerlemeler yine de yüksek kalıyor” diyor.

(AFP’li)

SS – ©2022 BFM Borsası

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*