bir petrol deposunun devasa yangınında en az bir ölü

Küba, en az bir kişinin öldüğü, 121 kişinin yaralandığı ve 17 kişinin hala kayıp olduğu patlamalara yol açan yıldırımın çarptığı devasa bir petrol deposu yangınıyla başa çıkmak için yardım çağrısında bulunduktan sonra birçok ülkeden yardım teklifleri aldı.

Havana’nın 100 kilometre doğusundaki 140,00 nüfuslu Mantanzas banliyösünde bulunan ve gökyüzünü kapatan devasa siyah duman bulutunun görülebildiği afet bölgesinden yaklaşık 1.900 kişi tahliye edildi.

Matanzas sağlık müdürü Luis Armando Wong bir basın toplantısında, “Kaza alanında bir ceset bulundu,” dedi.

Cumhurbaşkanlığının Twitter hesabından paylaşılan son bir rapora göre, beş yaralının durumu kritik, üçünün durumu çok ciddi ve 28’i ağır yaralandı.

Yaralılar arasında Enerji Bakanı Livan Arronte de bulunuyor.

Kayıp 17 kişi, patlama meydana geldiğinde “yangına en yakın bölgede bulunan” itfaiyeciler.

Yangın Cuma akşamı petrol deposundaki tanklardan birine yıldırım düşmesiyle çıktı. Sabahın erken saatlerinde çıkan yangın daha sonra ikinci bir tanka sıçradı.

Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel’e göre, “zaman alabilen” yangının zor kontrolü ile karşı karşıya kalan Küba, “petrol sektöründe deneyimli dost ülkelerin yardım ve tavsiyelerini istedi”.

Yanıtlar hızlıydı ve Küba cumhurbaşkanı Twitter’da “bu karmaşık durum karşısında dayanışmadan dolayı derhal maddi yardım teklif eden Meksika, Venezuela, Rusya, Nikaragua, Arjantin ve Şili hükümetlerine derin şükranlarını” dile getirdi.

ABD’den gelen teknik yardım teklifi için de müteşekkiriz” dedi. Dışişleri Bakan Yardımcısı Carlos Fernandez de Cossio, ABD’nin önerisinin “uygun koordinasyon için zaten uzmanların elinde olduğunu” söyledi.

Havana’daki ABD Büyükelçiliği daha önce Küba yetkilileriyle “temas halinde” olduğunu ve iktidardaki tek partiye karşı devam eden yaptırım rejimine rağmen “ABD yasalarının, kuruluşların ve ABD örgütlerinin Küba’da yardım ve afet müdahalesi sağlamasına izin verdiğini” söylemişti.

– “Gökyüzü sarıydı” –

Cumartesi günü vinçlerle getirilen su hortumları ile helikopterler yangınla mücadele için yoğun bir şekilde çalıştı.

33 yaşındaki Ginelva Hernandez, şiddetli bir patlamayla uyandıklarında kendisi, kocası ve üç çocuğunun uyuduklarını söyledi. AFP’ye verdiği demeçte, “Kendimizi yataktan attık. Sokağa çıktığımızda gökyüzü sarıydı” dedi. O zaman, “insanların korkusu kontrolden çıktı”.

Afet bölgesinin yakınında yaşayan Laura Martinez, AFP’ye “patlamayı bir şok dalgası gibi hissettiğini” söyledi.

İlk patlamayı duyan 32 yaşındaki Yuney Hernandez ve çocukları, depoya iki kilometre uzaklıktaki evlerinden kaçtı. Birkaç saat sonra geri döndüler ve sabahın erken saatlerinde daha fazla patlama duydular ve “tankın parçaları düşüyor” gibi sesler duydular.

Küba Petrol Birliği’nin (Kupet) ticaret ve tedarik müdürü Asbel Leal’e göre, ilk tank felaket anında “yaklaşık 26.000 metreküp yerli ham petrol veya maksimum kapasitesinin yaklaşık %50’sini içeriyordu”. . İkinci tank 52.000 metreküp fuel oil içeriyordu.

Küba hiçbir zaman “bugünün büyüklüğünde” bir yangınla karşılaşmadı” dedi.

Resmi günlük Granma’ya göre, “paratoner sisteminde elektrik boşalmasının gücüne dayanamayan bir arıza vardı”.

Granma, mevduatın Küba’nın en büyüğü olan Antonio Guiteras enerji santralini besliyor, ancak santrale pompalamanın durmadığını söyledi.

Bu yangın, adanın yaz sıcağından dolayı artan elektrik talebini karşılamak için sekiz termoelektrik santralinin eskimesiyle karşı karşıya kalmasıyla ortaya çıkar.

Yetkililer, ülkenin belirli bölgelerinde günde 12 saate varan dönüşümlü kesintiler yapmalı ve bu, yirmi civarında gösteri düzenleyen çileden çıkmış sakinlerin öfkesini tetikliyor.

lp-cb/rd/lab/ybl

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*