başkentte bir danışma çalıştayının kalbindeki vanilya sektörü

Yayınlandı :

Madagaskar’da vanilya sektörü başkent Antananarivo’da bir çalıştayın konusu. Ada genelinde 500 kuruluşu bir araya getiren Rohy sivil toplum platformu, sektördeki çeşitli oyuncuları iki gün boyunca bir araya getirdi. Dünyanın önde gelen vanilya üreticisi Big Island’da sektör yaklaşık 80.000 aileyi desteklemekte ve ihracatın %25’ini temsil etmektedir. Bununla birlikte, taban topluluklarına fayda sağlamak için hala çok az şey yapıyor.

Antananarivo’daki muhabirimizle, Laetitia Bezain

Ticaret Bakanlığı, çiftçiler için adil bir gelir sağlamak amacıyla, diğer şeylerin yanı sıra, yeşil vanilya alımı için minimum fiyat ile bu sektörü istikrara kavuşturmak için çeşitli önlemler uygulamaya koydu.

Ancak sahada bu fiyat her zaman uygulanmaz, diye açıklıyor adanın kuzeydoğusundaki Antalaha semtindeki Marofiniritra bölgesinde bir ekici olan Roderic Andrianalison: “ Devlet tarafından belirlenen fiyat 75 kilo başına 000 ariary ama gerçekte 45’te satıyoruz 000 Ariary. Arz talepten fazladır. Bu bizi çok zorluyor çünkü hayatımız vanilya satışına, çocukları okula gönderebilmek, sağlık masraflarını ve hatta temel ihtiyaçları karşılayabilmek için bağlı. »

Son üç yılda bir kilo vanilya fiyatındaki düşüşün, özellikle yaşam maliyetinin artmaya devam etmesi nedeniyle çiftçiler için ciddi sonuçları oldu.

Üssünde, kendilerini ifade etme alanı olmayan topluluklarla buluşmayı kolaylaştırmaya çalıştık. Devletin bu toplulukların, özellikle de Devlet tarafından açıklanan fiyat ile ilgili belediyeler düzeyinde alınan fiyat arasındaki bu farktan gerçekten muzdarip vanilya yetiştiricilerinin ihtiyaçlarını karşılayan bir çözüm bulabileceğini umuyoruz. », Rohy sivil toplum hareketinin teknik koordinatörü Harijaona Andriamoraniaina’ya dikkat çekiyor.

Yetkililer, adil bir ücret ödenmesi için özellikle yetiştiricileri katılmaya teşvik ediyor. Kooperatifler gibi iyi yapılandırılmış kuruluşlara, böylece çalışmalarının karşılığında ücret almaları ve ödüllendirilmeleri garanti altına alınır. », Ticaret ve Tüketici İşleri Bakanlığı Genel Müdürü Isidore Andrianirina Razanakoto diyor.

Bakanlık şu anda sektörü temizliyor, böylece tüm oyuncular kazanan oluyor. Yani üreticiden ihracatçıya doğru gidiyor. Bu düşünceyle, sektörün iyileştirilmesine ilişkin tüm kararların merkezinde yer alan ve hem kamu sektörü hem de özellikle özel sektör üyelerinden oluşan Ulusal Vanilya Konseyi’ni etkin hale getirdik. », o belirtir.

Sektörün serbestleştirilmesi

Bu istişare sırasında bazı yetiştiriciler ve yerel sivil toplum örgütleri tarafından dile getirilen öneriler arasında, talebi canlandırmak için sektörün serbestleştirilmesi önerisi var. Sadece Ticaret Bakanlığı’ndan onay almış işletmeciler baharatı ihraç etme yetkisine sahiptir, ancak bu onaylı ihracatçıların listesi henüz yayınlanmamıştır.

Madagaskarlı işverenler grubu FIVMPAMA’nın tarım ticareti komisyonu başkanı Nirina Lyvio, vanilya alımını yavaşlatan şeyin görünürlük eksikliği olduğunu açıklıyor: ” Biz ihracatçılar, sektörün temizlenmesi gerektiği konusunda hemfikiriz, ancak oyunun kurallarının netleştirilmesi gerekiyor ve şu anda ihracatçıların çoğu, özellikle onay konusunda karanlıkta. Sözleşmeleri imzalayamıyoruz çünkü henüz kimse kampanya başladığında onayı kimin alacağını bilmiyor. Şu anda asıl endişe bu. Vanilya küçük bir miktar değildir. İhracat onayı alıp alamayacağımızı bilmeden vanilya almak için örneğin bankalar düzeyinde borç almamızı nasıl beklersiniz? ? Bu yüzden bugün henüz satın almayan epeyce ihracatçı var. »

Ticaret Bakanlığı, onay başvurularının incelendiğini söyledi. Bir onaydan yararlanmak için gereken kriterler arasında: vergi makamları ve Dış Finans Servisi karşısında iyi durumda olmak ve önceki ihracat kampanyasının para birimlerini geri göndermiş olmak.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*