Barbekü satışları düşerken, Kral Weber borsa tacını kaybetti

(BFM Bourse) – Weber, ilkel ve statik bir tuğla fırından, barbeküyü zorlu bir pazarlama aracına dönüştürerek arkadaşlarla iyi bir yemek etrafında keyifli bir yaşam tarzını teşvik etti. Pandemi, Rolls-Royce ızgara satışlarını canlandırdıysa, Weber’in amiral gemisi ürününe yönelik çılgınlık o zamandan beri azaldı … Başlık, bir yıl önceki halka arzından bu yana değerinin %60’ından fazlasını kaybetti.

Weber. Sadece markanın çağrışımı, güneş altında ızgara etlerin tadını çıkarmaya davet gibi yankılanıyor. 70 yılı aşkın bir süredir George Stephen tarafından kurulan şirket, dünya çapında et meraklılarının ve diğer ızgara yemeklerin damak tadına hitap ediyor.

Weber barbekü markası için yapılan bir BVA anketine göre, Fransa’da barbekü, yıllar içinde kendi başına bir hobi haline geldi ve Fransız evlerinin %63’ünde barbekü bulunuyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde barbekü veya barbekü bir kurumdur ve yıldızlarla süslü pankartla ülke kültürünün ayrılmaz bir parçasıdır. Tam adı Weber-Stephen Products, Weber Brothers Metal Works fabrikasında çelik levha montajcısı olan George Stephen’a atıfta bulunan barbekünün tartışmasız lideri Weber’in doğduğu yer de Atlantik ötesindedir. Büyük aile ızgaralarının hayranı olan on iki çocuk babası, her türlü hava koşulunda verimli ve tehlikesiz mükemmel pişirme cihazını geliştirmeye takıntılıydı.

Efsaneye göre, Michigan Gölü için deniz şamandıraları üretmek için büyük çelik plakaları yarım kürelere monte ederek (veya bir yelkenli gezisi sırasında metal bir fener gözlemleyerek) yuvarlak bir barbekü fikri ortaya çıktı. bir kapak. Orijinal Su Isıtıcısı (veya Weber Su Isıtıcısı) doğdu ve George Stephen daha sonra icadını tanıtmak için ülkeyi gezmeye başladı. Başarı hızlıydı çünkü geribildirimler ortaktı: mangalın içinde eşit ısıyı korumak daha iyi pişirme kalitesi sağlıyor. Kömür, gaz veya elektrikli barbeküler ve şimdi bağlantılı olan grup, daha sonra geniş bir cihaz yelpazesinin yanı sıra bir dizi aksesuar ve sarf malzemesi geliştirdi (gelirinin %26’sını temsil ediyor).

Daha az satan barbeküler

Weber, 1980 ile 2021 arasında yıllık ortalama %10’luk bir gelir artışına sahiptir. Barbekü kralının geçen yıl Wall Street’te yaklaşık 800 milyon dolarlık bir hırsla kendini göstermesi, bu cezbedici tarihin gücüyle olmuştur. Ancak, barbekü üreticisi ününü karşılayacak başarıyı yakalayamadı. Weber, başarılı bir halka arz sağlamak için iddialarını azaltmak zorunda kaldı. Grup, başlangıçta umduğunun üçte birinden daha az olan 250 milyon dolar toplamayı başarabilirken, liste fiyatı 15 ila 17 dolar arasındaki ilk fiyat aralığının altında belirlendi.

Bu nedenle Weber, 6 Ağustos 2021’de borsaya ilk adımlarını 14 dolar fiyatla attı. Başlığın ilk kotasyonları, %18’lik bir hisse ile iyi koşullar altında gerçekleşti. Weber’in sermayesi daha sonra 4,7 milyar dolara ulaştı.

Birkaç aylık bir borsa balayından sonra – Weber hissesi Ekim 2021’de hala 17 dolarda zirve yaptı – barbekü kralına olan pazar ilgisi çeyrekler boyunca azaldı. Onu meşhur eden barbeküler artık sıcak kek gibi satmıyor. Temmuz sonunda grup tarafından yayınlanan son üç aylık güncelleme ile kanıtlanmıştır. Geçen çeyrekte, Weber’in net satışları %7 düştü ve net zararı, bir önceki yılın net karına kıyasla 51 milyon $ oldu. Ill. merkezli Palatine şirketi de üç aylık temettüsünü askıya aldı.

Satışlardaki bu buharlaşmanın suçlusu bulundu: Tüketicileri amiral gemisi barbekülerinden uzaklaştıran enflasyon, bütçeleri giderek daha fazla temel günlük ürünlere adandı. Bu enflasyonist bağlamda Weber, üçüncü çeyrekte satışlarda daha fazla düşüş öngörerek CEO’sunu istifaya zorluyor.

Halka arzından bir yıl sonra, mangal kralının borsa bilançosu bu nedenle derecelendirmeyi alevlendirmekten uzaktır. Weber, bir yıl içinde unvanının %60’ından fazla bir düşüş göstererek, 2 milyar dolara düşen bir piyasa değerinin altını çiziyor. Bu, kısa bir yıl içinde dumana bulanan yaklaşık 3 milyar dolar demek…

Sabrina Sadgui – ©2022 BFM Borsası

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*